Virážování

Virážování je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí. Svým dopadem na společnost a kulturu vyvolal četné debaty a protichůdné názory. Od svých počátků až do současnosti je Virážování předmětem studia a výzkumu a nadále je předmětem zájmu akademiků, odborníků i široké veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Virážování, analyzujeme jeho vliv, jeho výzvy a příležitosti.

Digitální forma sépiového virážování

Virážování (z francouzského virage, tj. tónování) je zbarvování, nejčastěji chemickou cestou, světlých míst na natočeném, černobílém filmovém pásu, nebo fotografii do určitého barevného odstínu. Tím je zvýrazněno odlišení jednotlivých scén, nebo zvýraznění nálady na plátně. Např. modré zbarvení pro večerní, nebo zimní scény, žlutá pro interiéry, nebo historické scény, růžová pro milostné scény ap.

Virážování se používalo prakticky jen v éře němého filmu. Ale i některé ozvučené černobílé filmy byly virážovány. Z nejznámějších je to třeba Limonádový Joe aneb Koňská opera, nebo některé filmy Karla Zemana.

V barevných filmech se někdy používá virážování, většinou žlutou barvou, pokud je součástí děje nějaký starý film, i když to nemá faktické opodstatnění (starý film, na rozdíl od staré fotografie, nežloutne).

Fotografie

Virážování ve fotografii znamená totožný proces jako tónování,[1] tedy změnu barvy černobílé fotografie. V klasické fotografii je to chemický proces založený na stříbrném fotografickém procesu. Tento proces může být velmi dobře emulován v digitální fotografii.

Historie

Začátkem osmdesátých let 19. století byla na fotografický pozitiv nanesena sépiová barva získaná z pigmentu hlavonožce sépie obecné žijícího v Lamanšském průlivu[2]. Pojem 'sépie' pochází z pojmenování pigmentu.

Příklady

Příklady níže ukazují digitální barevnou verzi, černobílou a tónovanou do sépiového nádechu.

Odkazy

Reference

  1. http://bara.ujc.cas.cz/psjc/img.php/img/1602/626719683_128495_28214_0 Příruční slovník Ústavu pro jazyk český AV ČR
  2. Sepia officinalis, the Common Cuttlefish, http://www.thecephalopodpage.org/Soffic.php

Související články

Externí odkazy