V dnešním světě se Vektorová grafika stal tématem velkého zájmu a debat. Ať už kvůli své historické relevanci, dopadu na současnou společnost nebo vlivu na populární kulturu, Vektorová grafika je fenomén, který nezůstane bez povšimnutí. V tomto článku prozkoumáme toto téma do hloubky z různých úhlů pohledu, analyzujeme jeho vývoj v čase, jeho význam dnes a jeho budoucí projekci. Kromě toho prozkoumáme, jak k Vektorová grafika přistupovali různí odborníci a jak ovlivnil různé oblasti každodenního života. Tato analýza nám umožní lépe porozumět důležitosti a relevanci Vektorová grafika v dnešní společnosti.
Vektorová grafika je jeden ze dvou základních způsobů reprezentace obrazových informací v počítačové grafice. Zatímco v rastrové grafice je celý obrázek popsán pomocí hodnot jednotlivých barevných bodů (pixelů) uspořádaných do pravoúhlé mřížky, vektorový obrázek je složen ze základních, přesně definovaných útvarů, jako jsou body, přímky, křivky a mnohoúhelníky.
Vektorová grafika má proti rastrové grafice některé výhody:
Vektorová grafika se používá zejména pro počítačovou sazbu, tvorbu ilustrací, diagramů, logotypů a na webových stránkách. Pro práci s vektorovou grafikou se používají vektorové editory (např. Adobe Illustrator, CorelDRAW, Inkscape nebo Zoner Callisto 5).
Teoretickým základem vektorové grafiky je analytická geometrie. Obrázek není složen z jednotlivých bodů, ale z křivek – vektorů. Křivky spojují jednotlivé kotevní body a mohou mít definovanou výplň (barevná plocha nebo barevný přechod). Tyto čáry se nazývají Bézierovy křivky.
Francouzský matematik Pierre Bézier vyvinul metodu, díky které je schopen popsat pomocí čtyř bodů libovolný úsek křivky. Křivka je popsána pomocí dvou krajních bodů (tzv. kotevní body) a dvou bodů, které určují tvar křivky (tzv. kontrolní body). Spojnice mezi kontrolním bodem a kotevním bodem je tečnou k výsledné křivce.