Dnes budeme Trivial File Transfer Protocol analyzovat do hloubky a jeho dopad na dnešní společnost. Od svých počátků až do současnosti hraje Trivial File Transfer Protocol zásadní roli v různých aspektech každodenního života, od kultury po ekonomiku. V průběhu let byl Trivial File Transfer Protocol předmětem debat a kontroverzí, které generovaly protichůdné názory a různé pohledy. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů Trivial File Transfer Protocol a jeho vlivu na náš moderní svět s cílem lépe porozumět jeho důležitosti a dosahu. Tento článek vám poskytne komplexní přehled o Trivial File Transfer Protocol a jeho dnešním dopadu, ať už jste odborníkem v této oblasti, nebo se jen chcete dozvědět více.
Trivial File Transfer Protocol (TFTP) je velice jednoduchý protokol pro přenos souborů, obsahující jen základní funkce protokolu FTP. Jeho specifikace byla poprvé uveřejněna v roce 1980.
TFTP je určen pro přenos souborů v případech, kdy je běžný protokol FTP nevhodný pro svou komplikovanost. Typickým případem je bootování bezdiskových počítačů ze sítě (viz také BOOTP), kdy se celý přenosový protokol musí vejít do omezeného množství paměti, která je k dispozici na bezdiskovém stroji.
TFTP je založen na části protokolu EFTP, což je část univerzálního balíku PARC.
Původní verze TFTP před RFC 1350 obsahovala závažnou chybu (tzv. Sorcerer’s apprentice syndrome), která za jistých okolností způsobila množení dat přenášených po síti.
Jelikož TFTP funguje nad nespojovaným protokolem UDP, musí obsahovat vlastní řízení spojení. Koncepce sezení je jednoduchá: v jednom spojení lze přenést jen jediný soubor, při komunikaci se na síti pohybuje vždy jen jediný paket (po odeslání jednoho paketu program čeká na jeho potvrzení a teprve poté posílá další). Kvůli tomuto zjednodušení poskytuje protokol na linkách s velkou latencí jen malou přenosovou rychlost. TFTP používá portu 69 (FTP používá spojovaný protokol TCP a port 21).
Oproti FTP má různá omezení a odlišnosti:
Kvůli nedostatečnému zabezpečení je nebezpečné používat tento protokol k výměně dat přes internet, používá se výhradně v lokálních sítích, kde nehrozí takové nebezpečí zcizení nebo poškození dat.
Další vylepšení byly později implementovány do RFC 2347, ale protokol zůstává zpětně kompatibilní.
Přenos souboru do a z počítače přes TFTP (Microsoft Windows klient):[1]
TFTP cíl zdroj