V dnešním světě se Transil stal relevantním tématem, které vzbuzuje zájem milionů lidí po celém světě. Postupem času získává Transil na významu v různých oblastech, od technologie po kulturu, politiku a společnost obecně. Dopad Transil je nepopiratelný a jeho vliv je cítit ve všech sférách každodenního života. V tomto článku důkladně prozkoumáme fenomén Transil a analyzujeme jeho význam v dnešním světě.
Schematická značka transilu podle databáze IEC 60617DB. Nahoře je značka jednosměrného transilu, dole obousměrného.Transily STMicroelectronics, Typ 1.5KE - max. špičkový výkon 1,5kW
Transil (anglickyTransient voltage suppression diode – TVS) je polovodičový prvek sloužící k ochraně elektronických obvodů před elektrostatickými výboji a přepětím.[1] Existují jak v jednosměrném tak i obousměrném provedení.
při velkém přetížení se nepřeruší, ale naopak zkratuje = ochrání připojené obvody před přepětím (při velmi velkém a dlouhodobém přetížení se však může přechod roztavit a zčásti vypařit, čímž se součástka rozpojí)
Princip
Součástka (VA charakteristika) je velmi podobná zenerově diodě. Jednosměrný transil chrání proti přepětí závěrné polarity. Při opačné polaritě se chová jako dioda v propustném směru. Obousměrný transil chrání proti přepětí v obou směrech - dvě antisériově zapojené zenerovy diody. Zenerova dioda ovšem může při velkém přetížení přestat vést elektrický proud.
Parametry TVS diod
VA charakteristika jednosměrné TVS diody
VCL – upínací napětí (anglickyclamping voltage) při němž může diodou procházet maximální špičkový proud IPP. Výrobci tuto hodnotu měří s proudovým omezením na 1 mA nebo 10 mA, které se mohou lišit od skutečných aplikačních podmínek.[2]
VBR – průrazné napětí (anglickybreakdown voltage) je označení pro napětí, při kterém dochází k lavinovému průrazu polovodičového přechodu.[3] Při tomto napětí se začíná TVS dioda chovat jako ochranný prvek.
VRM – provozní napětí (anglickyreverse stand-off voltage), maximální napětí při němž TVS dioda nemá vliv na signál.
VF – úbytek napětí v propustném směru (anglickyforward voltage)