V tomto článku se Traffic Message Channel stává ústřední osou analýzy a zkoumá její dopad v různých oblastech každodenního života. Od jeho vlivu na dnešní společnost až po jeho význam ve specifických oblastech, jako je vzdělávání, politika, ekonomika nebo kultura, se snažíme odhalit různé aspekty, které Traffic Message Channel zahrnuje. Prostřednictvím podrobné analýzy a kritické perspektivy má čtenáři nabídnout širokou a mnohostrannou vizi Traffic Message Channel, zdůrazňující jak její pozitivní aspekty, tak i její výzvy a rozpory. Tento článek si klade za cíl přispět k debatě a poznatkům o Traffic Message Channel, otevřít prostor pro úvahy a výměnu myšlenek.
Traffic Message Channel (TMC) je technologie sloužící k doručování dopravních informací řidičům. Běžně je digitálně kódován v systému FM-RDS a šířen pomocí rádiového FM vysílání. Může být šířen i prostřednictvím DAB, či přes satelitní rádiové vysílání. Umožňuje příjem aktuálních informací přizpůsobených k zobrazování na displeji či poslouchání bez přerušení běžného audio vysílání. Tato služba je dostupná v mnoha zemích od soukromých i veřejných poskytovatelů. Pokud jsou data použita v automobilových navigačních zařízeních, dávají řidiči včas informace o dopravní situaci a umožňují tak dynamicky měnit zvolenou cestu dle aktuální situace.
Dopravní událost je zakódována a poslána jako TMC zpráva. Každá taková zpráva obsahuje identifikační kód, přesnou lokaci události a také očekávanou dobu trvání a typ události, zasažené směry a další informace.
Zprávy jsou kódovány Alert C standardem. Tento standard obsahuje seznam 2048 předdefinovaných frází, které mohou být přijímačem přeloženy do různých jazyků. Některé z frází popisují konkrétní událost jako například nehodu, zatímco jiné jsou kombinací frází např. nehoda způsobující dlouhé kolony.
V Evropě jsou národní lokalizační tabulky spravovány na celostátní úrovni. Tyto lokalizační tabulky jsou integrovány do map v navigačních přístrojích a definují přesnou polohu události v mapě. Kvalita pokrytí lokalizačními tabulkami se v různých zemích liší. V České republice se tvorbou lokalizačních tabulek zabývá společnost Central European Data Agency, a.s.
Zdrojem dopravních informaci je většinou policie, centra řízení dopravy, kamerové systémy, automatické detektory dopravního proudu a další.
Největším poskytovatelem v České republice je Národní dopravní informační centrum (NDIC) a jeho Jednotný systém dopravních informací pro ČR (JSDI).
NDIC shromažďuje informace od všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS), od Ředitelství silnic a dálnic, dopravních zpravodajů a dalších zdrojů. Dopravní informace jsou taktéž získávány z automatických dopravních telematických systémů.
TMC je v ČR provozováno na vlnách stanice Českého rozhlasu Vltava.
Kromě NDIC šířily v ČR signál TMC do roku 2017 ještě DIC Praha na frekvenci Českého rozhlasu – Regina (92.6 MHz) a společnost TELEASIST ve spolupráci s Global Assistance na frekvenci Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál (92.6 MHz).