Dnes je Tisíckráte pozdravujem tebe tématem, které vyvolává velký zájem a účast ve společnosti. Od svého vzniku je Tisíckráte pozdravujem tebe předmětem debat a diskuzí v různých oblastech, od politiky po vědu. Postupem času se Tisíckráte pozdravujem tebe vyvíjel a přizpůsoboval změnám moderního světa, což ovlivňuje každodenní životy lidí. V tomto článku do hloubky prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Tisíckráte pozdravujem tebe, analyzujeme jeho vliv na společnost a jeho význam v současném kontextu.
Tisíckráte pozdravujem tebe (někdy také Tisíckrát pozdravujeme tebe a dříve i Tisícůkrát pozdravujem tebe, německy Tausendmal stets wollen wir dich grüßen) je známá česká mariánská poutní píseň. V jednotném kancionále je označena číslem 812. Do května 2020 ji vždy od 8 do 18 hodin každou celou hodinu hrála zvonkohra v pražské Loretě[1]. Na Slovensku je známa jako Tisíc ráz pozdravujeme teba (v Jednotném katolickém zpěvníku má číslo 383), v Polsku jako Po tysiąckroć pozdrawiamy Ciebie (např. K. Żmijka: Kancyonał mniejszy). Česká verze bývá publikována s údajem, že autor je neznámý. Jako autor chorvatské verze Rajska djevo, kraljice Hrvata z roku 1904 je uváděn jezuita Petar Perica.
Tisíckráte pozdravujem tebe,
|
Na Siónu ty jsi utvrzená,
|
Zdráva budiž, Panno nejslavnější,
|
Vypros víru, naději a lásku, |
Název písně je využit jako inspirace pro název katolického satirického periodika Tisíckráte.[2] Přehrávání písně se spouští při navštívení úvodní stránky webu.
Známá píseň pomohla dle výpovědi bývalých vězňů v nechvalně známém Domečku na Hradčanech poznat, ve které věznici se právě nacházejí.[3]