Tavurvur

V dnešním světě se Tavurvur stal tématem velkého významu a zájmu pro širokou škálu lidí v různých kontextech. Jeho vliv a dosah sahá od každodenního života až po specializovanější oblasti studia, což má významný dopad na společnost obecně. Od svého vzniku Tavurvur podnítil zvědavost a debaty a motivoval odborníky a nadšence k prohloubení jeho porozumění a aplikací. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a aspekty související s Tavurvur a poskytneme komplexní a podrobný přehled, který čtenářům umožní rozšířit své chápání tohoto vysoce relevantního tématu.

Tavurvur
Erupce sopky Tavurvur
Erupce sopky Tavurvur

Vrchol223 m n. m.
Poloha
SvětadílOceánie
StátPapua Nová GuineaPapua Nová Guinea Papua Nová Guinea
Souřadnice
Tavurvur
Tavurvur
Typstratovulkán
Erupce2014
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tavurvur je aktivní sopka, jež se nachází poblíž města Rabaul v provincii Východní Nová Británie na severovýchodním cípu ostrova Nová Británie ve státě Papua Nová Guinea. Je to vedlejší sopouch stratovulkánu Rabaul[1] a leží na východním okraji jeho kaldery.[1]Stratovulkán Rabaul patří mezi nejnebezpečnější sopky v Papui Nové Guineji a je znám svými erupcemi strombolského a vulkánského typu, které měly dopad především na město Rabaul.

Historie

V roce 1937 vybuchl Tavurvur a další sopka Vulcan v kaldeře Rabaulu, která se nachází na protilehlém západním břehu místní zátoky s přístavem.[2] Jejich společná erupce zabila 507 lidí.

Erupce Tavurvuru a Vulcanu 19. září 1994 měla – díky včasnému varování – jen pět obětí, ale pohřbila město Rabaul pod vrstvou popela. Nový Rabaul byl postaven více na západ.

7. října 2006 vybuchl Tavurvur znovu a síla její počáteční erupce rozbila okna do vzdálenosti 12 km a vyslala erupční sloupec až do výšky 18 km.[3] Vítr naštěstí odvál většinu popela směrem od Rabaulu.

Další erupce následovaly 2010, 2011 a 29. srpna 2014.[1][4][5] Při velmi silné erupci Tavurvuru v srpnu 2014 vystoupal sopečný popel opět až do výšky 18 kilometrů a zasáhl mnoho míst v okolí, včetně měst Rabaulu, Volavola a 25 km vzdáleného Kerevatu.[1]

Gallerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tavurvur na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Global Volcanism Program: Rabaul. volcano.si.edu . Smithsonian Institution . Dostupné online. 
  2. Vulcan (243 m) . mapy.cz . Dostupné online. 
  3. Winds soften erupting volcano's impact. Online News. Australian Broadcasting Corporation, 2006-10-08. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-04-20. 
  4. http://www.radionz.co.nz/international/pacific-news/253312/png-volcano-eruption-affects-rabaul
  5. http://www.smh.com.au/travel/travel-incidents/qantas-reroutes-flights-as-pngs-rabaul-volcano-erupts-20140829-109utz.html

Externí odkazy