V dnešním světě je Svatá země téma velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už díky svému vlivu na společnost, významu v historii nebo aktuálnosti v dnešním světě, Svatá země se stal tématem, které vzbuzuje vášně, protichůdné názory a vzrušené debaty. Od akademické sféry až po pracoviště se Svatá země podařilo upoutat pozornost a zájem odborníků i začátečníků. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Svatá země, analyzujeme jeho dopad na různé sféry života a jeho význam pro pochopení světa kolem nás.
Svatá země (latinsky Terra Sancta) je jedním z expresivních názvů Izraele, jakožto země, do níž vstoupili Židé po čtyřicetiletém putování pouští. Oblast má velký náboženský význam pro tři světová monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství a islám), jelikož v této oblasti se odehrály události, které jsou posvátné pro všechna tato náboženství.
V židovské tradici hraje velkou roli také další název – Země zaslíbená. Ta byla podle biblické tradice darována Bohem potomkům starozákonního patriarchy Abraháma.[1]
Po desáté egyptské ráně byli Židé zázračně osvobozeni z faraonova područí. Hospodin Izraelce vedl do země zaslíbené. V době kdy Mojžíš vystoupil na horu Sinaj, kde dostal od Boha desatero přikázání[2] udělali Izraelité zlaté tele a dopustili se tak modlářství. Do země zaslíbené dovedl Izraelity Mojžíšův nástupce Jozue.[3] Vstup do země zaslíbené nastal překročením řeky Jordán. Výměr Svaté země je dle Joz 1,4 od pustiny Libanonu k veliké řece Eufratu, celá země Héitů k velikému moři k západu slunce.