V tomto článku podrobně prozkoumáme Surintendante de la Maison de la Reine a jeho dopad na naši společnost. Surintendante de la Maison de la Reine je široce diskutované téma, které vyvolalo kontroverze v různých oblastech. V průběhu let hrál Surintendante de la Maison de la Reine zásadní roli v životech lidí, ovlivňoval kulturu, politiku, ekonomiku a mnoho dalších oblastí. Doufáme, že prostřednictvím této komplexní analýzy poskytneme jasnější pohled na Surintendante de la Maison de la Reine a jeho význam v moderním světě.
Surintendante de la Maison de la Reine (česky vrchní správkyně královniny domácnosti či (vrchní) intendantka královniny domácnosti) nebo pouze Surintendante, byla od roku 1619 do francouzské revoluce vyšší dvorní dáma u královského francouzského dvora, která měla na starosti chod královniny domácnosti. Surintendante byla vybírána z členů nejvyšší francouzské šlechty.
Úřad vznikl v roce 1619. Surintendante a guvernantka dětí Francie byly jedinými ženskými úředníky ve Francii, které skládaly přísahu věrnosti samotnému králi.
Surintendante měla přibližně stejné úkoly jako dame d'honneur (druh dvorní dámy): přijímání přísahy ženského personálu před jeho nástupem do funkce a dohled nad ním a každodenním režimem královny, stejně jako organizace účtů a seznamu zaměstnanců, ale byla umístěna v hodnosti nad dame d'honneur. Kdykoli surintendante chyběla, nahradila ji dame d'honneur. Post surintendante mohl zůstat dlouho neobsazený a mezi smrtí Marií Anny Bourbonské v roce 1741 a nástupem princezny Marie Luisy Savojské v roce 1775 byl tento post zrušen.
Za druhého císařství byl ekvivalentem surintendante post Grande-Maitresse, formálně jako nejvyšší ženský úřad u dvora, ale ve skutečnosti se stejnými úkoly jako dame d'honneur.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Surintendante de la Maison de la Reine na anglické Wikipedii.