V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Stelární astronomie. Od jeho počátků až po jeho dopad na moderní společnost se podíváme do hloubky na všechny aspekty související s Stelární astronomie. Toto téma upoutalo pozornost odborníků i fanoušků a na těchto stránkách budeme analyzovat nejdůležitější aspekty týkající se Stelární astronomie. Ať už z historického, vědeckého, kulturního nebo společenského hlediska, tento článek nabízí ucelenou vizi, která umožní čtenáři pochopit význam a rozsah Stelární astronomie v dnešním světě. Jsme si jisti, že zde uvedené informace vzbudí zájem a zvědavost těch, kteří si chtějí prohloubit své znalosti o Stelární astronomie.
Stelární astronomie (někdy též hvězdná astronomie) je rozsáhlé odvětví astronomie, které studuje dynamické a fyzikální vlastnosti hvězd, jejich vznik, vývoj a zánik, mezihvězdnou hmotu, pohyb hvězd, stavbu a vývoj jejich soustav, rozložení hvězd v prostoru či vývoj a strukturu galaxií a mnoha dalších objektů tvořících vesmír.
Stelární astronomie úzce souvisí např. s astrofyzikou nebo astrochemií, jelikož hledá odpovědi na otázky chemického složení hvězd nebo jejich svítivosti.
Na rozdíl od většiny jiných věd, stelární astronomie je oblast, do které mohou významně přispět i amatéři. Ti hrají důležitou roli při studiu proměnných hvězd, což jsou takové hvězdy, jejichž hvězdná velikost (zdánlivá jasnost), případně i spektrum, se mění buď v pravidelných nebo nepravidelných časových obdobích. Protože amatérských astronomů je mnohem více než profesionálních a potřebná technika k tomuto bádání je běžně dostupná, není výjimkou, že některé z důležitých objevů na poli proměnných hvězd učinili právě amatérští astronomové, a to v dostatečné kvalitě.
Podle metody:
Podle předmětu:
Skutečným zakladatelem stelární astronomie byl William Herschel. Při zkoumání a pozorování používal metodu vybraných oblastí hvězdné oblohy a s využitím dalekohledu o průměru 45 cm získané údaje statisticky vyhodnocoval a snažil se vymezit obecné zákonitosti rozložení hvězd. Vycházel z předpokladů, že všechny hvězdy září stejně a jsou rozloženy rovnoměrně v naší hvězdné soustavě. Herschel se mylně domníval, že lze pozorovat okraje Galaxie, později tuto myšlenku opustil a vytvořil model naší hvězdné soustavy.