Stejnoměrná konvergence

Téma Stejnoměrná konvergence je jedním z témat, které postupem času upoutalo pozornost mnoha lidí. Ať už kvůli svému významu v historii, jeho dopadu na současnou společnost nebo jeho významu v akademické oblasti, Stejnoměrná konvergence byl předmětem studia, debat a úvah. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Stejnoměrná konvergence, od jeho původu a vývoje až po jeho vliv v různých oblastech. Prostřednictvím hluboké a podrobné analýzy se budeme snažit lépe porozumět důležitosti a roli, kterou Stejnoměrná konvergence hraje v dnešním světě. Není pochyb o tom, že Stejnoměrná konvergence je téma, které v mnoha lidech nadále vyvolává zájem a zvědavost, a doufáme, že budeme schopni nabídnout úplný a obohacující přehled tohoto fascinujícího tématu.

Stejnoměrná konvergence posloupnosti funkcí je druh konvergence. Posloupnost funkcí konverguje stejnoměrně k funkci (nazývané též limitní funkce), pokud rychlost konvergence nezávisí na hodnotě x. Stejnoměrná konvergence implikuje konvergenci bodovou, Vztah mezi těmito konvergencemi popisuje Diniho věta.[1]

Definice

V metrických prostorech

Stejnoměrnou konvergenci v metrickém prostoru definujeme takto

či ekvivalentně

. Kde M je množina z daného prostoru.[2]

Tedy posloupnost konverguje, pokud ke každému kladnému číslu lze najít index, od kterého je každý prvek posloupnosti v -ovém okolí limitní funkce. Či ekvivaletně jestliže limita supréma vzdálenosti jednotlivých prvků posloupnosti a limitní funkce je nula.

V uniformních prostorech

Podrobnější informace naleznete v článku Uniformní prostor.

K zavedení pojmu stejnoměrné konvergence funkcí z do nestačí, aby byl pouze topologický prostor, topologická struktura, k tomu neposkytuje dostatek informací. Na druhou stranu není nutné mít tak detailní strukturu, jakou poskytuje metrický prostor. Proto vznikl pojem uniformní prostor, který obsahuje právě informaci k tomu potřebnou.

Pro neprázdnou množinu , uniformní prostor a množinu funkcí z do se říká, že stejnoměrně konverguje k funkci , pokud ke každému existuje , takové že pro všechna a platí .

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uniform convergence na anglické Wikipedii.

  1. Uniform convergence . EMS Press. (Encyclopedia of Mathematics). Dostupné online.  (anglicky)
  2. BOUCHALA, Jiří; VODSTRČIL, Petr. Řady . Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Západočeská univerzita v Plzni, 2012-06-13 . S. 22. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy