V tomto článku důkladně prozkoumáme Sousedící státy Spojených států amerických a jeho dopad na dnešní společnost. Sousedící státy Spojených států amerických je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha odborníků a vědců, vyvolalo intenzivní debatu a dalo podnět k četným analýzám a výzkumům. Dlouhou dobu byl Sousedící státy Spojených států amerických bodem diskusí v různých oblastech a ovlivnil vše od politiky po ekonomiku, včetně kultury a technologie. V následujících odstavcích se ponoříme do různých aspektů Sousedící státy Spojených států amerických, jeho vývoje v čase a možných důsledků, které má dnes.
Sousedící státy Spojených států amerických (anglicky Contiguous United States) je souhrnné označení pro 48 vzájemně sousedících států Spojených států amerických a území federálního distriktu s hlavním městem Washingtonem na severoamerickém kontinentu.[1]
Termín tak vylučuje státy, které s ostatními nesousedí, tedy Aljašku a Havaj. Dále také vylučuje závislá území Spojených států amerických (jako je Portoriko nebo různá další teritoria), které rovněž toto označení nesplňují.[2] Ostrovy při pobřeží, které jsou integrálními součástmi 48 sousedících států, se však do tohoto území počítají.
Celková rozloha vzájemně sousedících států Spojených států amerických je 8 080 464 km2, což je 83,9 % celkové plochy USA. Ze severozápadu (z Washingtonu) na jihovýchod (na Floridu) je nejdelší vzdálenost 4 508 kilometrů.[3] Ze severu na jih je nejdelší vzdálenost 2 660 kilometrů. Na severu toto území sousedí s Kanadou a na jihozápadě s Mexikem.
Podle sčítání z roku 2010 mělo 48 sousedících států 306 675 006 obyvatel, což činilo celkem 99,33 % populace Spojených států amerických. Hustota obyvatel byla 40,0 obyvatel/km², oproti 33,7 obyvatel/km² pro celou zemi (tento rozdíl je způsoben extrémně nízkým zalidněním Aljašky).