Sokkuram

V tomto článku prozkoumáme Sokkuram do hloubky. Od svého vzniku až po svůj vývoj v dnešní společnosti hraje Sokkuram zásadní roli v různých aspektech každodenního života. V průběhu historie byl Sokkuram předmětem studia a výzkumu odborníků v oboru, kteří přispěli k rozšíření našich znalostí na toto téma. Kromě toho byl Sokkuram tématem debat a kontroverzí v různých kontextech, což vyvolalo velký zájem o pochopení jeho dopadu na společnost. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme osvětlit různé aspekty Sokkuram a jeho dnešní důležitost.

Jeskynní poustevna Sokkuram a klášter Pulguksa
Světové dědictví UNESCO
Sokkuram
Sokkuram
Smluvní státJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Sokkuram
Sokkuram
Souřadnice
TypKulturní dědictví
Kritériumi, iv
Odkaz736 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)

Sokkuram (korejsky 석굴암) je buddhistická jeskynní poustevna v Jižní Koreji, nedaleko města Kjongdžu v provincii Severní Kjongsang.

Jeskyně byla uměle vytvořena v polovině 8. století na příkaz prvního ministra království Silla (57 př. n. l.935 n. l.), Kim Te-songa, jakožto privátní svatyně. Původně nesla jméno Sokpulsa (kor. 석불사). Po dlouhých staletích v zapomnění byla znovu objevena až na počátku 20. století. O její restauraci se brzy po jejím objevení zasadili Japonci, s podporou UNESCO pak korejská vláda v 60. letech. V hlavní ze dvou síní se nachází 3,5 metru vysoká socha Buddhy v lotosové pozici, vytesaná z granitu. Kolem něj pak dalších 38 soch bódhisattvů.

V roce 1995 byla jeskynní poustevna Sokkuram spolu s nedalekým klášterem Pulguksa zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie

Odkazy

Literatura

  • GRUBEROVÁ, Ivana M. Jak se prodavač papíru stal buddhou: Korejské buddhistické legendy. : DharmaGaia, 2006. 240 s. 
  • SUH, Jae-sik. World Heritage in Korea. Seoul: Hollym Internacional Corp. 160 s. ISBN 9781565911710. (anglicky) 

Externí odkazy