V tomto článku se bude téma Socialistická Solidarita zabývat z různých pohledů a přístupů. Socialistická Solidarita je téma velkého významu v dnešní společnosti, které vyvolalo velkou debatu a zájem o různé oblasti studia. Na těchto stránkách budou analyzovány jeho důsledky, dopad a možná řešení s cílem nabídnout komplexní a kompletní vizi Socialistická Solidarita. Budou prozkoumány jak pozitivní aspekty, tak výzvy, které představuje, a poskytne čtenáři širokou škálu informací, které mu umožní plně porozumět tomuto tématu a vytvořit si na něj informovaný názor.
Socialistická Solidarita (též zkráceně SocSol) je česká marxistická skupina, hájící koncept tzv. „socialismu zdola“.[1] Je součástí volného sdružení Mezinárodní socialisté.
Socialistická Solidarita byla aktivní v rámci koalice INPEG (Iniciativa proti ekonomické globalizaci) při protestech proti kongresu MMF v Praze roku 2000; významně se též podílela na organizaci protestů proti válce v Iráku. V roce 2006 se účastnila boje proti vybudování radarové základny systému Národní protiraketové obrany USA v Česku, je jednou z podporujících organizací občanské iniciativy Ne základnám.[2] Člen Socialistické Solidarity Jan Májíček byl jedním ze dvou mluvčích této iniciativy.[3]
Skupina vydává pravidelný měsíčník Solidarita; každý rok pořádá víkend debat zvaný Dny antikapitalismu.[4]
Socialistická Solidarita zastává názor, že skutečný socialismus může přijít vždy pouze „zdola“ od široké vrstvy lidí, nikoliv od málo početné skupiny revolucionářů; stejně tak není podle skupiny socialismus vláda „avantgardní“ strany nad lidmi. SocSol se ztotožňuje s názorem Karla Marxe, že „sebeemancipace pracujících je vždy aktem pracujících samotných“.
Skupina ve svém vztahu k režimům před rokem 1989 vychází z teorie trockisty Tonyho Cliffa narozeného v roce 1917 na území Palestiny, podle něhož byl režimem států bývalého Východního bloku nikoli socialismus, ale státní kapitalismus.[5][6] Postojem revolučního socialisty je pak stát plně na straně opozice vůči těmto režimům. Socialistická Solidarita podporuje revoluce roku 1989, považuje je však za nedokončené.
Socialistická Solidarita bojuje proti rasismu a sexismu, za požadavky menšin, např. gayů a lesbických žen. Podporuje boje námezdně pracujících lidí za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.