V dnešním článku se chceme ponořit do Silnice pro motorová vozidla v Česku, tématu, které v posledních letech nabylo na aktuálnosti a které ovlivnilo společnost různými způsoby. Silnice pro motorová vozidla v Česku vyvolal velký zájem odborníků i laické veřejnosti, vyvolává debaty a úvahy v různých oblastech, od vědy a techniky až po politiku a kulturu. V celém článku prozkoumáme různé aspekty související s Silnice pro motorová vozidla v Česku, analyzujeme jeho důležitost, důsledky a výzvy, které představuje. Kromě toho prozkoumáme, jak se Silnice pro motorová vozidla v Česku vyvíjel v průběhu času a jeho vliv na současnou sociální dynamiku. Nenechte si ujít tuto kompletní analýzu, která osvětlí fenomén, který nepřestává fascinovat a ovlivňuje společnost.
Silnice pro motorová vozidla (SMV) je v Česku pozemní komunikace, která má stavební podobu rychlostní komunikace (směrově nedělené či směrově dělené) s mimoúrovňovými kříženími a která je označena příslušnou dopravní značkou (IZ 2a a IZ 2b). Může se jednat o silnice I. třídy či místní komunikace I. třídy.[1][2][3] Nejvyšší dovolená rychlost na silnici pro motorová vozidla je 110 km/h, v obci 80 km/h. Na směrově nedělených úsecích SMV je nejvyšší dovolená rychlost 90 km/h.[4][5][6] Číslo silnice se na SMV, které jsou silnicí I. třídy, vyznačuje dopravní značkou s modrobílou tabulkou stejně jako na běžných silnicích I. třídy (IS 16b).
Na silnici pro motorová vozidla je dovolen pouze provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž konstrukční rychlost není nižší než 80 km/h. V úseku vedeném obcí můžou na SMV také motorová vozidla a jízdní soupravy, které jsou určeny pro veřejnou hromadnou dopravu a jejichž konstrukční rychlost není nižší než 65 km/h. Vstup na SMV, chůze a jízda po SMV je ostatním účastníkům provozu na pozemních komunikacích zakázán.[7][8]
Původní rychlostní silnice:
Bývalé místní rychlostní komunikace v Praze:
Radiály v Brně:
Nově označené úseky SMV: