Sarrusovo pravidlo

V následujícím článku se ponoříme do fascinujícího světa Sarrusovo pravidlo, tématu, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Ať už kvůli svému významu v historii, jeho dopadu na současnou společnost nebo jeho vlivu v kulturní oblasti, Sarrusovo pravidlo vzbudil velký zájem a zvědavost v různých oblastech. V tomto směru prozkoumáme různé aspekty související s Sarrusovo pravidlo, od jeho počátků až po jeho vývoj v čase. Dále budeme analyzovat jeho význam v současném kontextu a jeho budoucí projekci, což nám umožní lépe porozumět relevanci a významu Sarrusovo pravidlo v dnešním světě.

Sarussovo pravidlo
Sarrusovo pravidlo

Sarrusovo pravidlo je mnemotechnická pomůcka usnadňující výpočet determinantu matice třetího řádu. Tento determinant obsahuje celkem šest součinů vytvořených z celkem devíti prvků matice a tři tyto součiny jsou opatřeny záporným znaménkem. Sarrusovo pravidlo je snadno zapamatovatelný způsob, jak tyto součiny sestavit a opatřit správným znaménkem.

Pravidlo je pojmenováno po francouzském matematikovi Pierru Frédéricovi Sarrusovi.

Princip

Schéma popisující výpočet determinantu pomocí Sarrusova pravidla

Princip Sarrusova pravidla je zachycen v připojené animaci. Při výpočtu determinantu myšlenkově zopakujeme pod matici první dva řádky. Diagonálně vznikne šest řad, které mají tři prvky. Tyto tři prvky vynásobíme a budou tvořit jednotlivé členy determinantu. Členy z hlavní diagonály a s ní rovnoběžných řad ponecháme, členy z vedlejší diagonály a u ní rovnoběžných řad opatříme opačným znaménkem. Všechny členy sečteme. Postupně tedy dostáváme schema

z něhož vytvoříme šest součinů následujících opatřených znaménkem.

Sečtením těchto součinů získáme hodnotu determinantu původní matice.

Upozornění

Sarrusovo pravidlo platí pouze pro determinanty třetího řádu.

Odkazy

Literatura

  • BÄRTSCH, Hans-Jochen. Matematické vzorce. Praha: Academia, 2006. 832 s. ISBN 80-200-1448-9. Kapitola Matice, s. 180–198. 
  • HLADÍK, Milan. Lineární algebra (nejen) pro informatiky. 1.. vyd. Praha: Matfyzpress, 2019. 328 s. ISBN 978-80-7378-378-5. 
  • OLŠÁK, Petr. Lineární algebra . Praha: 2007 . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy