V tomto článku prozkoumáme téma Rybí kostra (tkanina) do hloubky, zaměříme se na jeho různé aspekty, jeho dnešní důležitost a dopad v různých oblastech. Ponoříme se do jeho původu, jeho vývoje v čase a různých pohledů, které na věc existují. Podobně budeme analyzovat, jak Rybí kostra (tkanina) ovlivnila společnost, kulturu a každodenní životy lidí, a také její význam v globálním kontextu. V celém článku představíme různé odborné názory a relevantní studie, které čtenáři umožní ponořit se do hluboké a úplné analýzy Rybí kostra (tkanina) s cílem obohatit jeho porozumění a znalosti tohoto tématu.
Rybí kostra (angl.: herringbone pattern, něm.: Fischgratmuster) je vzor tkaniny s lomeným řádkováním, které vzniká střídáním směru dvojitého kepru.[1] Vazbou se na tkanině tvoří proužky (rayé), v závislosti na módě 1–3 cm široké, kontrast se obvykle zdůrazňuje použitím osnovních a útkových nití v rozdílných barvách. Barevné efekty nebo odstínování se dá dosáhnout také kombinací s panamovou vazbou.
Tkaniny s rybí kostrou se vyrábí z vlněných, bavlněných a směsových přízí polyester/viskóza.
Běžně se tkaniny s rybí kostrou používají na pláště, obleky, kostýmy, košile aj.[2] [3]
Méně známé je použití rybí kostry na sisalových kobercích [4], na punčochovém zboží [5] a na zátažných pleteninách s jemně členitým žakárovým vzorováním (viz Holthaus).
Pro rybí kostru se používá také starší označení fiškret (z německého Fischgrät) nebo stromkový kepr.