Rozděl a panuj

V dnešním světě je Rozděl a panuj téma, které získalo velký význam a upoutalo pozornost různých sektorů společnosti. Od svého vzniku Rozděl a panuj označil před a po ve způsobu, jakým interagujeme, žijeme a vnímáme svět kolem nás. Postupem času se Rozděl a panuj stal tématem debat a diskuzí v různých oblastech, generuje protichůdné názory a spouští akce, které ovlivnily životy lidí. Proto je klíčové analyzovat a do hloubky porozumět dopadu, který má Rozděl a panuj na naše životy, stejně jako na vývoj společnosti jako celku. V tomto článku prozkoumáme některé aspekty Rozděl a panuj a jeho vliv na různé aspekty každodenního života, abychom na toto životně důležité téma poskytli širší a komplexnější pohled.

Další významy jsou uvedeny na stránce Rozděl a panuj (rozcestník).

Heslo rozděl a panuj (latinsky divide et impera) vychází z poznání, že znesvářené a rozdělené skupině se vládne snáze než skupině semknuté a vnitřně jednotné. Touto zásadou se řídili a řídí zejména účastníci politického boje, kteří se snaží vyvolat mezi svými protivníky nesváry a rozbroje, aby je pak mohli jednotlivě snadněji porazit a ovládat.

Různé zdroje připisují tento výrok Juliu Caesarovi[1] či římskému Senátu,[2] Filipu II. Makedonskému či jeho synu Alexandru Velikému,[3] Prosper Mérimée uvedl jako autora francouzského krále Ludvíka XI.,[4] podle jiných je autorem Niccolò Machiavelli.[5]

Odkazy

Související články

Reference

  1. Dějiny online.cz: Maturitní otázka z dějepisu Řím
  2. VESSILLIER-RESI, Michele. L'histoire en citation: Lous XI: Je suis France (francouzsky) . Dostupné online. 
  3. KOSTKA, Petr. Proč se říká...?. Praha: Albatros ISBN 978-80-253-2902-3. S. 46. 
  4. Latinské citáty: Divide et impera
  5. Citáty.net: Rozděl a panuj

Externí odkazy

  • JENŠÍK, Miloslav. Epištoly: Není pedie jako pedie. Age-management . Antecom, 1/2018 . Dostupné online.