Reslava

V moderním světě se Reslava stal tématem velkého zájmu a debat. Od svého vzniku až po dopad na dnešní společnost byl Reslava předmětem studia a analýzy odborníků v různých oblastech. Jeho význam přesahuje hranice a kultury, protože jeho vliv je pociťován ve všech oblastech každodenního života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Reslava, od jeho počátků až po jeho dnešní vývoj. Prostřednictvím přísné a podrobné analýzy se budeme snažit lépe porozumět důležitosti Reslava v dnešní společnosti a její projekci do budoucna.

Reslava
Reslava u Schirndingu
Reslava u Schirndingu
Základní informace
Délka toku46,4 km
Plocha povodí316,2 km²
Průměrný průtokArzberg 3,42 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-13-01-0070
Pramen
Ústí
Protéká
NěmeckoNěmecko Německo (BavorskoTröstau, Wunsiedel, Arzberg) ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ohře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reslava (německy Röslau) je řekaNěmecku v severovýchodní části Bavorska a v České republiceokrese ChebKarlovarském kraji. Jedná se o pravostranný přítok řeky Ohře. Délka toku činí 46,4 km, z toho posledních zhruba 5 km po hranici ČR. Plocha povodí měří 316,2 km².[1]

Průběh toku

Pramen Reslavy

Reslava pramení na východním svahu hory Schneeberg (1051 m n. m.), která je nejvyšším vrcholem pohoří Smrčiny, v nadmořské výšce okolo 920 m, západně od obce Vordorfermühle. Od pramene teče převážně východním až jihovýchodním směrem, na dolním toku směřuje na severovýchod. Tento směr si udržuje až k Přírodnímu parku Smrčiny, kde se prudce stáčí k severozápadu a tvoří zde na úseku mezi hraničními znaky 22–23 v délce 2,29 km státní hranici mezi Českem a Německem.[2] Tady vytváří četné meandry a posléze ústí do Ohře v místě, kde tato řeka opouští státní hranici a vtéká na české území. Kolem soutoku se nachází přírodní rezervace Rathsam.

Původ názvu

Název Reslava vychází z německého názvu řeky, Röslau. Jméno se poprvé objevuje až v roce 1403 jako "Rösslin". Je též známo pojmenování "Riasla", v mapách je to výhradně "Röslau". Jméno znamená něco jako "průtok, pád, pohyb, vzrušení".

Vodní režim

Průměrný průtok Reslavy v Arzbergu činí 3,42 m³/s.[3]

Odkazy

Reference

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  2. Seznam hraničních vodních toků tvořících státní hranice Česká republika – Spolková republika Německo – hraniční úsek Bavorsko . Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky . Dostupné online. 
  3. Hochwassernachrichtendienst Bayern / Statistik Arzberg / Röslau . . Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy