Rentgenozdat

V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Rentgenozdat a všechny jeho důsledky. Od jeho počátků až po jeho význam dnes, včetně jeho dopadu na různé oblasti společnosti, se ponoříme do podrobné analýzy, která se snaží toto fascinující téma objasnit. Prostřednictvím řady výzkumů, rozhovorů a odborných názorů se snažíme nabídnout úplnou a vyčerpávající vizi, která našim čtenářům umožní plně porozumět důležitosti a složitosti Rentgenozdat. Tento článek se bezpochyby stane nepostradatelným odkazem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o Rentgenozdat.

Rentgenozdat (podle vzoru samizdat) byl způsob samozásobitelské výroby gramofonových desek, rozšířený v padesátých a šedesátých letech dvacátého století v Československu a dalších zemích sovětského bloku. Fanoušci tak reagovali na značně omezený sortiment hudebních nosičů v obchodech, zejména v oblasti módních žánrů jako jazz a rock and roll, které bylo možno poslouchat ze zahraničních rozhlasových stanic (např. American Forces Network nebo Radio Luxembourg).

Materiálem byly vyřazené rentgenové snímky, které se upravily do tvaru gramodesky a pomocí kovové tyčinky se na ně přenesl záznam hudby z rozhlasového přijímače. Existovaly desky se 78 i 33 otáčkami, jejich častými odběrateli byli vedle milovníků pop music také světští. Krátká životnost rentgenových desek a nepříliš kvalitní záznam vedly k tomu, že je v průběhu šedesátých let nahradily magnetofony.

Literatura

  • POSPÍŠIL, Filip – BLAŽEK, Petr: „Vraťte nám vlasy!“ První máničky, vlasatci a hippies v komunistickém Československu. Praha : Academia 2010. ISBN 978-80-200-1873-1

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Rentgenozdat na Wikimedia Commons