Regent

V tomto článku přiblížíme Regent z různých úhlů pohledu s cílem poskytnout široký a podrobný pohled na toto téma. Regent je dnes velmi aktuální téma, protože ovlivňuje různé aspekty společnosti, ekonomiky, politiky, kultury a každodenního života lidí. Prostřednictvím přísné a hloubkové analýzy prozkoumáme různé aspekty Regent a prozkoumáme jeho důsledky, výzvy a příležitosti. Prostřednictvím tohoto článku se snažíme čtenářům nabídnout komplexní a obohacující pohled, který jim umožní lépe porozumět důležitosti a rozsahu Regent v současném světě.

Tento článek je o titulu. Další významy jsou uvedeny na stránce Regent (rozcestník).
Filip II. Orleánský, regent za nezletilého krále Ludvíka XV. v době regentství ve Francii

Označení regent (český též zemský správce[pozn. 1]) se obvykle používá pro dočasného zástupce panovníka v monarchii, tj. pro správce říše. Obvykle se jedná o dočasnou správu za dosud nezletilého dědičného vladaře nebo o situaci, kdy země nemá jednoznačného nástupce zemřelého panovníka a musí ho teprve najít. Výjimečně se regentem myslí právě člen panující královské rodiny, například manžel panovnice (princ regent).

V období feudalismu to byl též název nejvyšších úředníků, např. v českých zemích zemského hejtmana, a dále se tak označoval i vrchní správce šlechtického panství.[1]

Odkazy

Poznámky

  1. Jiří z Poděbrad před zvolením králem.

Reference

  1. Slovník spisovného jazyka českého. 3, R - U. 1. vyd. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1966. 1079 s.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu regent na Wikimedia Commons