V dnešním světě se Ratio educationis stal tématem velkého významu a zájmu lidí všech věkových kategorií a prostředí. Ať už pro svůj dopad na společnost, svou historickou relevanci nebo svůj vliv na každodenní život, Ratio educationis upoutal pozornost vědců, odborníků i fanoušků. V tomto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty Ratio educationis, od jeho původu až po jeho důsledky v dnešním světě, s cílem nabídnout kompletní a obohacující vizi tohoto fascinujícího tématu.
Ratio educationis byl organizační řád pro školní soustavu v Uhersku, který publikovala Uherská královská místodržitelská rada za vlády Marie Terezie 2. srpna 1777.
Položil základy velké reformy školství, umožnil vytváření škol s vyučovacím mateřským jazykem a vydávat příslušné učebnice. Obsahoval i studijní a disciplinární řád. Cílem výchovy byl ve smyslu osvícenských myšlenek občan.
Citát z odstavce 1 (důležitého pro nemaďarské národy v Uhersku):
Vytvořil jednotnou školní soustavu od lidových škol po univerzitu:
Lidové školy bychom dnes označili jako základní, první a druhý stupeň latinských škol jako střední školy a akademie (s výhradami) jako univerzity.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ratio educationis na slovenské Wikipedii.