Rada pěti starších

V dnešním světě se Rada pěti starších stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Od svého dopadu na společnost až po své globální důsledky, Rada pěti starších upoutal pozornost akademiků, vědců, politiků i běžných občanů. Její vliv pokrývá různé oblasti, od ekonomiky po kulturu, včetně technologií a životního prostředí. V tomto článku se ponoříme do světa Rada pěti starších, abychom prozkoumali jeho různé aspekty a porozuměli jeho důležitosti a dopadu dnes.

Rada pěti starších nebo pět Tairó (五大老 - go-tairó) byla rada vytvořená Hidejoši Tojotomim, aby vládla Japonsku namísto jeho syna Hidejoriho, dokud nedosáhne plnoletosti. Hidejoši si vybral do Rady svých pět nejmocnějších daimjóů: Hideieho Ukitu, Tošiieho Maedu, Kagekacua Uesugiho, Terumota Móriho, a světoznámého Iejasua Tokugawu. (Takakage Kobajakawa byl také jeden ze starších, ale zemřel dříve než Hidejoši).

Hidejoši doufal, že členové Rady budou na sebe navzájem dohlížet, aby nikdo nezískal převahu. To se nestalo, přestože ihned po Hidejošiho smrti v roce 1598 se starší rozdělili do dvou táborů, ve kterých byl 'Tokugawa' a 'ostatní'. Mír přetrval až do poloviny roku 1600 a byl ukončen v tomto roce bitvou u Sekigahary, která ukončila nepříliš stabilní mír, který nastal poté, co Hidejori začal žít a řídit Ósacký hrad.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rada piatich starších na slovenské Wikipedii.