Quake

Quake
Vývojářid Software
VydavatelGT Interactive
RežisérJohn Romero
DesignéřiJohn Romero
American McGee
Sandy Petersen
Tim Willits
ProgramátořiJohn Carmack
Michael Abrash
John Cash
VýtvarníciAdrian Carmack
Kevin Cloud
SkladateléTrent Reznor
Nine Inch Nails
Herní sérieQuake
EngineQuake engine
PlatformyMS-DOS
AmigaOS
Mac OS
Sega Saturn
Nintendo 64
Linux
Microsoft Windows
Zeebo
Datum vydání22. června 1996
ŽánrFPS
Herní módysingleplayer
multiplayer
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 17 a více
CERO 17 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quake je akční FPS počítačová hra vytvořena společností id Software. Byla vydána v roce 1996 společností GT Interactive. Skladatelé Soundtracku jsou Trent Reznor a Nine Inch Nails.

Příběh

Lidská vláda dělala pokusy s teleportační technologií a otevřela brány do nových dimenzí. Hráč je v roli elitního vojáka, jenž je součástí tzv. Operace Counterstrike. Má za úkol zničit nepřítele nazvaného jako Shub-Niggurath, jenž skrze svoji mentální sílu ovládl teleportační technologii lidí a posílá skrze ní svoje armády za cílem zničit lidstvo.

Hráč se před začátkem každé z epizod dostává skrze teleport do jiného světa a ve finálním souboji zničí samotnou Shub-Niggurath.

Grafika

Je kompletně ve 3D zpracování. Všechny zbraně, klíče i artefakty, stejně jako nepřátelé i náboje jsou vytvořeny trojrozměrně, sprity téměř neexistují. Nedostatkem hry je ale barevné provedení. Téměř vše splývá do hnědo-zelené barvy. Je možnost tvořit vícepatrové prostory a pohybovat se podle všech tří os, což v době vzniku hry nebylo obvyklé. Ve hře se nevyskytují žádné in-game scény ani cinematické filmy.

Hudba

CD verze hry disponuje hudebním doprovodem skupiny Nine Inch Nails.

Porty

Původní hru pro prostředí MS-DOS (později výrobce doplnil spouštěč pro Win32) po uvolnění zdrojových kódů rozšiřují porty třetích stran o podporu dalších systémů a především grafické akcelerace (vysoké rozlišení, GL efekty). Většina z nich je volně stáhnutelná z internetu.

Herní obsah

Nepřátelé

Normální Bossové

Zbraně

Power-ups

Power-ups mají celou řadu využití a každý z nich dá hráči určitou výhodu.

Zdraví

Každý hráč začíná s 100 bodovým zdravím (životem). Maximum života je 250, které začne po 5 sekundách klesat o 1 bod (1 sekundu) až na úroveň 100.

Brnění

Brnění jsou na ochranu nositele a absorbují určité poškození podle typu brnění.

Ostatní předměty

Mise a mapy

Hra obsahuje 38 samostatných map (levelů), které se objevují v sedmi epizodách. Tyto mapy mají jeden ze tří stylů: Base, Medieval nebo Runic.

Epizody Multiplayerová epizoda

Datadisky

Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon

Je první oficiální rozšíření hry Quake vytvořené společností Hipnotic Interactive v roce 1997. Datadisk přidává jak nové epizody, tak i nové zbraně a nepřátele.

Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity

Je druhé oficiální rozšíření hry Quake vytvořené společností Rogue Entertainment v roce 1997. Datadisk přidává jak nové epizody a zbraně, tak i mnoho nových bossů a nepřátel.

Média

id Software. Quake. v1.09. vyd. : GT Interactive, 1996-06-22. (anglicky) 

Externí odkazy

Portály: Videohry