V tomto článku prozkoumáme dopad Pyrrhovo vítězství na různé aspekty současné společnosti. Od svého vlivu v profesionální sféře až po svůj význam v osobní sféře vyvolal Pyrrhovo vítězství hlubokou debatu a úvahy o jeho významu a důsledcích. V průběhu let se Pyrrhovo vítězství stal tématem zájmu nejen odborníků a akademiků, ale i široké veřejnosti. Prostřednictvím komplexní analýzy se snažíme porozumět důležitosti Pyrrhovo vítězství v našem každodenním životě a podrobně zkoumáme, jak utváří náš dnešní svět.
Pyrrhovo vítězství je slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není.[1] Původně vzešlo z vojenství, ale stalo se používaným rčením v oblastech, v nichž se soutěží či se nějak hodnotí úspěch. Označuje především vítězství, které je příliš těsné a příliš draze zaplacené. Též označuje vítězství, při kterém je dosažený cíl buďto bezcenný, nebo přinesl vítězi namísto zisku hlavně ztráty.[2]
Původ rčení a jeho pojmenování odkazuje na Pyrrha, krále z Epeiru, starověkého válečníka a jednoho z nepřátel Římské republiky. Fráze naráží na jeho poznámku, kterou po bitvě u Auscula (279 př. n. l.) odbyl své důstojníky, když mu blahopřáli k vítězství: „Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni“.[3] Šlo o realistické zhodnocení celé situace – nepřítele sice přinutil k ústupu a způsobil mu těžké ztráty, ale jeho vojsko nezničil úplně a jeho vlastní elitní jednotky a důstojnický sbor vyšly z bitvy značně oslabeny.[4] Vzhledem k tomu, že Římané měli větší možnosti doplnit své řady, se Pyrrhova pozice de facto zhoršila.[5]
Tento seznam obsahuje příklady bitev, které skončily Pyrrhovým vítězstvím. Není zamýšlen jako úplný, ale slouží k ilustraci tohoto pojmu.
Bitva u Ascula (279 př. n. l.)[6] – Pyrrhos z Épeiru a jeho italští spojenci proti Římské republice: Římané utrpěli dvakrát větší ztráty, ale mohli snadno doplnit své řady. Pyrrhos naopak přišel o většinu svých velitelů a značnou část vojska, s nímž přitáhl do Itálie, a nakonec se musel stáhnout na Sicílii.
Bitva u Avarajru (451)[7][8] – Arménský velitel Vartan Mamikonjan a křesťanští povstalci proti Sásánovské říši: Peršané sice zvítězili a přinutili Armény k ústupu, ale jejich ztráty byly tak vysoké, že bitva nakonec strategicky vyústila ve vítězství Arménů. To vedlo k Nvarsacké smlouvě (484 n. l.), která Arménům zajistila autonomii a náboženskou svobodu.
Obléhání Szigetváru (1566)[9][10] – Osmansko-habsburské války: Osmané po 33 dnech obléhání pevnost dobyli, ale utrpěli obrovské ztráty a během obléhání zemřel i sultán Sulejman. Zpoždění útoku na Vídeň nakonec zastavilo osmanskou expanzi v Evropě.
Obléhání Ostende (1601–1604)[11][12][13] – Osmdesátiletá válka: Ve válce mezi Španělskem a nizozemskými povstalci Španělé tři roky obléhali Ostende, zatímco Nizozemci rozšiřovali své území jinde. Město nakonec padlo, ale obrovské náklady a ztráty Španělsko oslabily natolik, že v roce 1607 přistoupilo na Dvanáctileté příměří, čímž se fakticky uznala nezávislost Spojených provincií nizozemských.
Bitva u Gangwany (1741) – Ráthórští jezdci z Džódhpuru (1 000 mužů) bojovali proti spojeným armádám Mughalské říše a Džajpuru (100 000 vojáků s dělostřelectvem). Džajpur sice zvítězil, ale ztratil 12 000 mužů a tisíce dalších byly zraněny.
Bitva u Bunker Hillu (1775) – Americká válka za nezávislost: Britové po třech útocích obsadili bostonský poloostrov, ale utrpěli mnohem vyšší ztráty než Američané, včetně mnoha důstojníků. To je donutilo k opatrnější taktice, což pomohlo americkým povstalcům. Politicky bitva posílila podporu nezávislosti.
Bitva u Guilford Court House (1781) – Americká válka za nezávislost: Britové porazili Američany, ale jejich velké ztráty oslabily jejich tažení na jihu.
Bitva u ostrovů Santa Cruz (1942) – Druhá světová válka: Japonci v námořní bitvě dosáhli taktického vítězství, ale přišli o 100 letadel a mnoho zkušených pilotů, což strategicky posílilo Spojence.
Bitva u Čchangdžinu (1950) – Korejská válka: Čínská armáda obklíčila menší jednotky OSN, ale utrpěla obrovské ztráty. OSN sice muselo ustoupit, ale Číňané nebyli schopni pokračovat v ofenzivě.
Termín „Pyrrhovo vítězství“ se používá i v podnikání, politice a sportu k označení úspěchu, který vítěze natolik oslabí, že mu nakonec spíše uškodí. Ve sportu to může znamenat například vítězství, při němž se zraní klíčový hráč, nebo výhru, která zkomplikuje výběr v draftu.[14][15]
„Morální rozum se musí naučit, jak si udělat z donucení spojence, aniž by riskoval Pyrrhovo vítězství, v němž by tento spojenec triumf zneužil a negoval.“
↑ With Triumphs Like These, Who Needs Defeats? — A Brief History of Pyrrhic Victories. MilitaryHistoryNow.com . 2013-03-20. Dostupné online. (anglicky)
↑Plútarchos. Životopisy slavných Řeků a Římanů. : Kapitola Život Pyrrha.
↑HEWSEN, Robert H. AVARAYR . Encyclopædia Iranica, 2011-08-17. Arménská obrana však byla tak silná, že i Peršané utrpěli obrovské ztráty. Jejich vítězství bylo Pyrrhovo a král, který se potýkal s problémy jinde, byl nucen, alespoň prozatím, dovolit Arménům náboženství, které si vybrali. Dostupné online.
↑PATTIE, Susan Paul. Faith in History: Armenians Rebuilding Community. : Smithsonian Institution Press, 1997. ISBN1560986298. S. 40. (anglicky) Arménská porážka v bitvě u Avarayru v roce 451 se pro Peršany ukázala jako Pyrrhovo vítězství. Ačkoli Arméni ztratili svého velitele Vartana Mamikoniana a většinu svých vojáků, perské ztráty během bitev ve 4. až 6. století byly poměrně těžké, téměř 350 000 vojáků, a Arménům bylo dovoleno zůstat křesťany.
↑Dictionary of Wars. Příprava vydání George C. Kohn. 3. vyd. : Infobase Publishing, 2006. ISBN978-0-8160-6577-6. S. 47. (anglicky)
↑LÁZÁR, István; TEZLA, Albert. An Illustrated History of Hungary. 6. vyd. Budapest: Corvina Books, 1999. ISBN978-963-13-4887-3. S. 70. (anglicky)
↑MOTLEY, John Lothrop. Motley's Dutch Nation: Being the Rise of the Dutch Republic (1555-1584). University of Wisconsin: Harper & brothers, 1908. Dostupné online. S. 754. (anglicky) Po tři roky Ostende blokovalo celou španělskou armádu a zcela vyčerpalo zdroje Španělska, přičemž Holanďanům zůstala volnost, aby zvýšili své bohatství a moc obchodem. Bránit Ostende se vyplatilo.
↑CORTÉS, Manuel Lomas. La expulsión de los moriscos del Reino de Aragón: política y administración de una deportación (1609–1611). : Centro de Estudios Mudéjares, 2008. Dostupné online. ISBN9788496053311. S. 38. (španělsky) Pyrrhovo vítězství při obléhání Ostende.
↑MALAND, David. Europe at war 1600–1650. : Rowman and Littlefield, 1980. Dostupné online. ISBN9780847662135. (anglicky) Bylo to v mnoha ohledech Pyrrhovo vítězství, protože Mořic Oranžský v roce 1604 vedl svá vojska proti Sluys. To, co začalo jako diverzní nájezd s cílem vylákat Španělsko z Ostende, se vyvinulo v řádně vedené obléhání, a protože ani jedna strana neriskovala zásah do ostatních obléhání, pád Ostende byl vyvážen pádem Sluys – o kterém se dalo tvrdit, že bylo pro Spojené provincie užitečnější.
↑Broncos-Pats analysis: A Pyrrhic victory . New England Patriots, 2008-10-20 . Dostupné online. (anglicky)
↑FOWLER, Scott. Ron Rivera, can you please win playoff game and wipe the smirk off Tom Brady’s face?. The Charlotte Observer. 2021-01-07. 27. prosince 2021 Carolina porazila Washington 20:13 a dosáhla tak svého jediného vítězství ode Dne díkůvzdání (ale tímto Pyrrhovým vítězstvím přišla o 3. místo v draftu). Dostupné online .