Purisimeño

V tomto článku se budeme tématu Purisimeño věnovat z komplexní a analytické perspektivy s cílem nabídnout kompletní a detailní vizi této záležitosti. V celém textu prozkoumáme různé aspekty související s Purisimeño, od jeho původu a historie až po jeho dnešní význam. Stejně tak budeme zkoumat různé názory a teorie na tuto záležitost, abychom čtenáři poskytli široký a obohacující pohled na Purisimeño. Kromě toho představíme konkrétní příklady a případové studie, které pomohou ilustrovat a doložit dopad Purisimeño v různých oblastech. Není pochyb o tom, že Purisimeño je téma velkého zájmu a složitosti, a proto je nezbytné se mu věnovat s hloubkou a přísností, jakou si zaslouží.

Mapa ukazující rozšíření čumašských jazyků, purisimeño je vlevo, vyznačeno oranžovou barvou.

Purisimeño byl indiánský jazyk. Používal ho indiánský kmen Čumašů v jižní Kalifornii, v okolí města Lompoc (v La Purisima Mission). Tento jazyk vymřel. Hlavním zdrojem informací o tomto jazyce je práce amerického lingvisty Johna Peabodyho Harringtona (18841961). Tímto jazykem se zabýval též americký ornitolog Henry Henshaw, který shromáždil slovní zásobu tohoto jazyka v práci La Purrissima or Kagimuswas (Purismeno Chumash). Později byl vytvořen také slovník.

Jazyk patřil do jazykové rodiny čumašské jazyky a do podrodiny jihočumašské jazyky (konkrétně do středních jihočumašských jazyků). Všechny jazyky z této rodiny už vymřely, poslední z nich začátkem 60. let 20. století.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Purisimeño language na anglické Wikipedii.