Dnes je Ptačí oko (textilie) tématem velkého významu a zájmu společnosti. Po dlouhou dobu byl Ptačí oko (textilie) předmětem studia a debat v různých oborech a disciplínách. Jeho význam spočívá v jeho přímém dopadu na každodenní život lidí a také v jeho vlivu v politické, kulturní, ekonomické a sociální oblasti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Ptačí oko (textilie), analyzujeme jeho vývoj v čase a jeho relevanci dnes. Kromě toho se zamyslíme nad možnými výzvami a příležitostmi, které Ptačí oko (textilie) v současném kontextu představuje. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se budeme snažit poskytnout komplexní pohled na Ptačí oko (textilie) a jeho význam v současné společnosti.
Ptačí oko (angl.: bird´s eye nebo birdseye) je zvláštní, mnohostranná textilie s vynikající prodyšností, savostí a trvanlivostí.[1]
Podle některých odborníků se vazba ptačí oko začala používat v 18. století v Anglii jako dvojitá tkanina s vazebním útkem.
Hlavním znakem tkaniny je vazba lomeného kepru sestávajícího z různě seskupených čtvercových útvarů s centrálním bodem - okem. Osnova a útek mají být z příze stejné jemnosti a obě komponenty mají mít stejnou dostavu.
Použití: ozdoby, ornamenty na moaré podkladu a později také na závěsy a lůžkoviny.[2] [3]
Podle jiných pramenů byla tato vazba poprvé použita koncem 19. století na bavlněných tkaninách na sportovní oděvy.[4]
Ve 20. století se tkaniny používaly hlavně na pánské oděvy,[3] v 21. století jsou birdseye tkaniny známé zejména jako výrobky z nejjemnějších vln (cena nad 60 €/bm) [5]
Grasett: Weaving and Pattern Drafting, The London School of Weaving 1920, str.62