Praha-Holešovice zastávka

V tomto článku prozkoumáme Praha-Holešovice zastávka a jeho dopad na dnešní společnost. Praha-Holešovice zastávka je již léta předmětem zájmu a diskusí a jeho vliv se rozšířil do mnoha oblastí našeho života. Ať už v politické, sociální, kulturní nebo vědecké sféře, Praha-Holešovice zastávka zanechal hlubokou stopu v naší společnosti. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme lépe porozumět tomu, co je Praha-Holešovice zastávka a jak se vyvíjel v průběhu času, a také analyzovat jeho roli v současném světě.

Praha-Holešovice zastávka
Praha-Holešovice zastávka (2024)
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Holešovice)
Souřadnice
Praha-Holešovice zastávka
Praha-Holešovice zastávka
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice570465
TraťPraha–Děčín
Nadmořská výška195[1] m n. m.
V provozu1. října 1890[1]2. března 2025[2]
Dopravní koleje2[3]
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1) (původně 2 hrany)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Holešovice zastávka byla železniční zastávka na trati Praha–Děčín. Zastávka ležela v obvodu železniční stanice Praha-Bubny.[3] Byla obsluhována osobními vlaky linky S4 (Praha Masarykovo nádražíÚstí nad Labem hlavní nádraží.

Zastávka ležela 0,5 km severně od budovy bubenského nádraží na jeho zhlaví.[3] Byla zřízena v roce 1890 a zastavovaly v ní osobní vlaky, které nádražím Praha-Bubny projíždějí. Důvodem byla mj. bezpečnost cestujících, protože na nádraží v Bubnech se kolejiště uvedené trati nachází až za kolejištěm trati do Kladna, přes které by bylo nutno přecházet.[zdroj?]

V době vzniku zastávky byly již Holešovice-Bubny součástí Prahy (od roku 1884 jako její VII. část). Zastávka nesla jednoduchý název „Holešovice“ (původně v německém znění). Část „Praha-“ byla doplněna v roce 1942 a přívlastek „zastávka“ v roce 1951.[1] (Přívlastek tedy neměl znamenat rozlišení od mnohem později vzniklé holešovické stanice).

Pokud jde o návaznou dopravu, zastávka nebyla součástí přestupního uzlu. Vazby existovaly v docházkové vzdálenosti: v době vzniku zastávky měla koněspřežná tramvaj konečnou v Královské oboře (elektrizována roku 1898). Roku 1900 byla zřízena tramvajová trať Plynární ulicí do Holešovické elektrárny, kde se nacházela vozovna; její propojení k Výstavišti existuje od roku 1905. Stanice metra Nádraží Holešovice a železniční stanice s autobusovým terminálem jsou v provozu od roku 1984 resp. 1985.

Až do poloviny 80. let 20. století byl v zastávce prodej jízdenek a občerstvení.[4] V souvislosti s přestavbou této části Buben při stavbě metra C[zdroj?] byla zděná zastávka nahrazena plechovým přístřeškem.

V letech 2023–2025 probíhala modernizace trati v úseku Praha-Bubny – Praha-Výstaviště na trati směr Kladno, která se dotýkala i části tratě Praha–Děčín. V průběhu této stavby byla holešovická zastávka s jedinou nástupní hranou situována na jednokolejné přeložce procházející po východním okraji staveniště.

Zastávka sloužila cestujícím do 2. března 2025, následujícího dne byla zrušena.[2] V cílovém stavu bude nahrazena nástupištěm stanice Praha-Bubny v její nové poloze jižněji poblíž uzlu MHD Vltavská.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c Praha-Holešovice zastávka (zast) . Atlas drah, rev. 2023-03-05 . Dostupné online. 
  2. a b NEVYHOŠTĚNÝ, Jan. Nejošklivější pražská zastávka po 135 letech končí. Kvůli budování Bubnů se zkrátí i linky od Kralup. zdopravy.cz . Avizer Z, 2025-02-27 . Dostupné online. 
  3. a b c Plánek stanice Praha-Bubny. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, leden 2020. 
  4. Jízdní řády ČD a ČSD. www.jizdni-rady.nanadrazi.cz . . Dostupné online. 
  5. Video od Správy železnic

Související články

Externí odkazy