Pokémon

Pokémon
Logo Pokémon; Pokémon je zkratkou japonského názvu Pocket MonstersLogo Pokémon; Pokémon je zkratkou japonského názvu Pocket Monsters
Základní informace
TvůrciSatoši Tadžiri
Ken Sugimori
Původní díloPocket Monsters Red and Green (1996)
MajiteléNintendo
Creatures
Game Freak
Tištěné publikace
KomiksPokémon Red and blue (manga)
Filmy a seriály
Filmseznam filmů
Animované seriályPokémon (anime) (1997–dosud)
Pokémon Chronicles (2006)
Televizní speciálMewtwo Returns (2000)
The Legend of Thunder (2001)
The Mastermind of Mirage Pokémon (2006)
Televizní filmPokémon Origins (2013)
detektiv Pichacu (2019)
Divadlo
MuzikálPokémon Live! (2000)
Ostatní
Zábavní parkPoképark
Oficiální webové stránky
Letadlo Boeing 747-400 japonské společnosti All Nippon Airways ve zbarvení Pokémon, 2012 Postavička Pikachu na soupravě vlaku Šinkansen

Pokémon (japonsky ポケモン, Pokemon), v Japonsku známá také jako Pocket Monsters (japonsky ポケットモンスター, Poketto Monsutá), je mediální franšíza spravovaná japonskou společností The Pokémon Company, která byla založena a její akcie rozděleny mezi Nintendem, CreaturesGame Freakem. Pokémon je inteligentní bytost vyskytující se v japonských videohrách, společnosti Nintendo (např. Pokémon Red & Blue) a později ve stejnojmenném kodomo (dětském) anime seriálu, sběratelské karetní hře a v komiksu (Manga) doprovázející tyto videohry. Název pokémon vychází z japonského ポケットモンスター, Poketto Monsutá – kapesní příšerky, v angličtině Pocket Monsters.

Původní hru vytvořil Satoshi Tajiri a byla publikována společností Nintendo pro Game Boy. Na dalších herních konzolích typu handheld na Game Boy navazujících (Game Boy Color, Game Boy Advance, Nintendo DS, Nintendo 3DS) následovaly další pokračování hry. K tomu vyšly hry i na konzole stolní, postupně (N64, GameCube, Nintendo Wii, Nintendo Wii U, Nintendo Switch).

V roce 2016 vyšla hra na mobilní telefony Pokémon GO. Je založena na principu rozšířené reality. Aplikaci vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.

Vlastnosti

Pokémoni jsou velmi inteligentní bytosti, které rozumí lidské řeči, ale nepoužívají ji. V seriálu je výjimka Meowth a Gastly, v prvním filmu Mewtwo, v druhém filmu Slowking a Lugia, ve třetím filmu Entei, v šestém filmu Jirachi, v osmém filmu Lucario, v devátém filmu Manaphy, v jedenáctém filmu Shaymin a ve dvanáctém filmu Arceus. Dle svého typu mají různé schopnosti (telepatie, možnost otrávit, uspat, zapálit apod.). Divocí pokémoni se chovají jako zvířata, pokud je trenér pokémonů chytí do Pokéballu, stávají se krotkými a (většinou) poslouchají svého pána. Disponují mocnými útoky, jejichž množství i síla se postupem času zvětšuje, a mohou se vyvíjet či megavyvíjet.

Pokud pokémoni zrovna nebojují, přebývají v Pokéballu, ale existují i zde výjimky, v seriálu např. Pikachu, Meowth a další. Slabí Pokémoni se do Pokéballu snadno chytí, naopak silnější Pokémoni vyžadují silnější Pokébally, aby je bylo možno chytit. Mezi Pokébally existují rozdíly. Pokud se Pokéball nepoužívá, má velikost golfového míčku. Při použití se zvětší na velikost baseballového míče.

Seriál Pokémon se také dočkal svého animovaného filmového zpracování.

Mnohé postavičky v Pokémonu jsou založeny na podobě skutečných pravěkých tvorů, zejména dinosaurů a dalších.

Vlastnosti ve hře

V konkrétních hrách jsou vlastnosti jednotlivých pokémonů určeny šesti základními statistickými ukazateli. Jsou to

Vlastnosti pokémonů, které nejsou ve hře vidět:

S každým zvýšením úrovně pokémona, se tato čísla zvyšují. Např. Arceus na 50. úrovni bude mít HP kolem 200 a ostatní ukazatele v rozmezí 112 až 189. Na maximální úrovni 100 bude mít tyto ukazatele přibližně dvojnásobné. Pokud vyměníte pokémona nebo je vyřazen, vrátí se mu všechny snížené nebo zvýšené vlastnosti na původní, které měl (kromě HP). Pokud si chcete zvýšené vlastnost nechat, musíte v zápasu použít útok Baton Pass (váš pokémon se vrátí zpět do pokeballu s vlastnostmi, které měl těsně před tím než použil tento útok).

Změny statu pokémona mohou být aktivní nebo pasivní

Aktivní

Aktivní změny statu jsou vidět na ukazateli HP a působí i po zápasu.

Pasivní

Pasivní změny statusu se ukážou každé kolo, pokud vyměníte pokémona, automaticky se vyléčí.

Pasivní změny typu počasí.

Tyto změny typu počasí neplatí na Castform, protože má schopnost Forecast (mění typ podle počasí). Také neplatí na pokémona jménem Rayquaza, protože má schopnost Air Lock. A také neplatí na Pokémony se schopností Cloud Nine (např. Psyduck).

Vlastnosti útoků ve hře

Každý pokémon se může naučit max. čtyři útoky, pokud se chce naučit nový útok, musí jeden z nich zapomenout. Útoky jsou určeny pomocí Attack, Accuracy a PP (kolikrát může tento útok použít) a většinou popis vedlejších účinků (zmražení, zmatení, zvýšená šance na kritický zásah...). Útoky se dělí na:

Většina útoků má pozitivní (ale i negativní) vedlejší účinky. Např.: Extremespeed-útočí vždy první, Slash-zvýšená šance na kritický zásah, Explosion-nejsilnější útok ve hře, ale zničí i vás (negativní vedlejší účinky)

Pokémoni se naučí nové útoky po dosažení určité úrovně nebo pomocí:

Schopnosti

Od třetí generace dostali všichni pokémoni schopnosti (každý má jednu + skrytá schopnost), které zásadně změnily hru. Například v první generaci byl pokémon Gastly slabší proti zemním útokům, protože byl jedový typ, ale od třetí generace dostal schopnost Levitace, takže na něho už neplatily zemní útoky. V páté generaci pokémon Eelektross má také schopnost Levitace. Je to elektrický typ, který je slabší jen proti zemním útokům, ale jelikož levituje, je bez slabin. Velmi zajímavé schopnosti jsou Teravolt a Turboblaze, jelikož ruší ostatní obranné schopnosti. Ještě zajímavější schopnost je Illusion – pokémon s touhle schopností se změní do vašeho pokémona na posledním místě. Protivník pak nepozná, jestli je opravdu ten pokémon, kterého vidí, nebo to je nějaký úplně jiný pokémon.

Vývoj

Vývojem (evolucí) se myslí proces, při kterém dojde během několika sekund k významné a trvalé změně vzhledu, často i velikosti, schopností a síly pokémona. Změní se také jeho „druhové jméno“.

Vývoj je děj ke kterému dochází:

Impuls vedoucí k evoluci je u každého pokémona individuální. Ve hře je možné a někdy i výhodné evoluci zablokovat a odložit na později pomocí Everstone (Věčný kámen). Někteří pokémoni se nevyvyjí, mají jen jednu vývojovou fázi (např. Kangaskhan, Farfetch'd, Tropius).

Mega evoluce

V šesté generaci byla přidána Mega evoluce. To je dočasný stav pokémona (může být dosažen pouze při zápasu), který pokémona tělesně změní, dodá mu sílu, změní schopnost (a někdy změní/přidá typ). Megaevoluce mohou dosáhnout jen určití a plně vyvinutí pokémoni (někteří pokémoni ale mají i dvě megaevoluce Mewtwo) a když mají příslušný Mega kámen (evoluční kámen pro Mega evoluci, ten dodá pokémonovi onu sílu). Trenér pokémona k Mega evoluci potřebuje: pokémona (který má Mega evoluci), Mega kámen (příslušný), Mega ring (v podstatě dálkový ovladač na aktivování Mega evoluce pro trenéra, je to kámen v držáku a aktivuje se trenérovým zmáčknutím) a dostatečně silné pouto s pokémonem. Megaevoluci lze použít jen jednou za zápas, Mega vyvinutý Pokémon ztrácí Mega evoluci při konci zápasu, když omdlí a když odejdete od divokého pokémona (použijete-li Mega evoluci např. na Slowbro a on omdlí a vy chcete povolat Mewtwo a použít Megaevoluci, už to nepůjde, neboť jste už jednou za zápas použili Mega evoluci). Trenér je za určitých podmínek schopen za pomoci Mega ringu hledat Mega kameny (Mega kámen se začne třpytit). Podle hry Pokémon X a Y je Mega evoluce jedna z největších záhad pokémonů.

Typy

Každého pokémona a veškeré jeho vlastnosti (celkový vzhled, útoky, odolnost, zranitelnost apod.) lze vždy přiřadit k jednomu či maximálně ke dvěma základním typům. Těchto základních typů je 18, jsou to: normální, ohnivý, vodní, elektrický, travní, ledový, bojový, jedovatý, zemní, létající, psychický, hmyzí, kamenný, duší, dračí, ocelový, temný a vílí (ocelový a temný až od druhé generace a vílí až od šesté generace). Například Sandshrew je pouze zemní, ale Rhyhorn je zemní a kamenný, Caterpie je hmyzí a Butterfree hmyzí a létající. Zajímavostí je, že existují pokémoni, kteří umí létat, ale nepatří mezi létající – to znamená, že na rozdíl od typu létající mohou být zasaženi zemním typem útoku a nejsou schopni naučit se létající útoky (např. Beedrill, Venomoth nebo Dustox, kteří patří mezi hmyzí a jedovaté). Některé typy jsou proti ostatním typům imunní, např.: na zemní neplatí elektrické útoky a na létající neplatí zemní útoky. Velmi zajímaví pokémoni jsou Sableye a Spiritomb, kteří mají kombinaci typů temný a duší: na duší platí temný a duší typ, ale temná stránka tyto typy zvrátí, na temný platí hmyzí a bojový, ale duší stránka tyto typy také zvrátí. To znamená, že tito dva pokémoni neměli do šesté generace žádnou slabinu.

Styl hry

Pokémony můžete hrát více způsoby: normálním způsobem, tak zvaným „One pokémon challenge“ nebo tak zvaným „Nuzlocke challenge“.

Normal

Hráč má u sebe 6 pokémonů po celé cestě až do ligy. Většinou někoho z nich naučí HM, aby si usnadnil cestu. Je dobré, aby měli tyto typy: travní, ohnivý, vodní, elektrický, létající a šestý je volitelný.

One pokémon challenge

One pokémon challenge neboli Výzva s jedním pokémonem znamená, že hráč po celé cestě má jen jediného pokémona. Na začátku je to velmi obtížné být sám, ale protože dostává experience jen jeden pokémon, velmi rychle se vyvíjí a sílí, takže na konci cesty už můžete mít úroveň 100 (při normální hře je každý pokémon kolem 50. úrovně). Je dobré aby měl dva typy, které se navzájem chrání (temný a duší jsou dobří, spolu s normálními typy – mají jen jednu slabinu. Dříve kombinace temného a dušího neměla slabinu, jenže od šesté generace mají slabinu proti vílímu (Fairy) typu a aby se mohl naučit hodně TM a HM (Mew se může naučit všechny!).

Nuzlocke challenge

Nuzlocke challenge je spíše pro lepší hráče, protože je velmi náročný. Základní pravidla:

Můžete k těmhle pravidlům ještě přidat i svoje. (např.: Žádné chytání legendárních pokemonů...)

Generace

Pokémoni se také dělí podle generace (verze) hry, ve které se poprvé objevili. A protože v každé nové generaci her přibývá i nová oblast (region), lze jednoznačně k jednotlivým generacím hry přiřadit i tuto konkrétní oblast. Podle této oblasti se pak nazývá i seznam (pokédex) příslušných pokémonů. Název oblasti (pokédexu) je uveden v závorce:

Hry s tématem pokémon

Karetní hry

Sběratelská karetní hra s tématem pokémonu vznikla jako doplněk elektronických her a je inspirována zřejmě nejrozšířenější sběratelskou karetní hrou Magic: The Gathering. Stejně tak jako u elektronických verzí her, neexistuje jejich česká mutace – oficiálně jsou na území ČR distribuovány anglické verze her. Ve větších městech se v zařízení Ddm či podobných zařízení často zakládají kroužky moderních karetních her, kde se hráči mohou setkávat a tyto hry spolu hrát (např. v Nymburku či v Kolíně), pořádají se mistrovství ČR i mistrovství světa.

V karetní hře Pokemon hrají dva hráči proti sobě, každý se svým balíčkem karet. Cílem hry je porazit soupeře, což můžete udělat jedním ze tří způsobů: vyřadit jeho Pokemony ze hry, posbírat všechny počáteční odměny (jedna za každého vyřazeného Pokemona) či tím, že soupeř dolíže svůj balíček. Hráči postupně ve hře vykládají Pokemony, pokládají na ně energie a navzájem na sebe útočí. Při hře je důležité zejména: mít správně poskládaný svůj balíček, znát své karty a umět je použít, dobře karty kombinovat a samozřejmě hraje roli i štěstí. Balíčky karet mohou hráči poskládat sami a nebo si mohou pořídit předpřipravený balíček karet. To je vhodné pro začínající hráče. Hráči ke kartě aktivního Pokémona připojují karty energií, a tak útočí na Pokémona soupeře. Pro začínající hráče je vhodné přečíst si názorná pravidla.

Karetní hra Pokemon rozvijí strategické myšlení, kombinatoriku, počty a v neposlední řadě i anglický jazyk.

První sada Pokémon kartiček spadající pod první generaci a nesoucí název Base Set, vyšla už v roce 1998. Z Pokémon karet se během chvíle stal fenomén i díky seriálu Pokémon.

Po edici Base Set vyšla Pokémon edice Base Set 2, následně edice Team Rocket a Gym Heroes a předtím, než se na trh dostala druhá generace Pokémon karet, tak v rámci té první byla vydaná ještě Pokémon edice Gym Challenge. Tak to pokračovalo víc než dvacet let existence Pokémon TCG a v tuto chvíli je k dispozici nespočet sběratelských karet.

Většina karet z prvních edic už není prakticky k dostání, a pokud se nabízí k prodeji, šplhá se jejich cena velmi vysoko. Částky, za které jsou k dostání běžně obchodovatelné karty, můžeš sledovat například na stránkách cardmarket.com.

Elektronické hry

Elektronické hry v sobě mají prvky RPG i adventury. Hráč v roli trenéra chytá postupně pokémony a využívá je k boji proti jiným pokémonům, čímž jeho pokémoni získávají zkušenosti a zvyšují tak svou úroveň (až do lv. 100). Zároveň se však každý jeho pokémon může učit jiné útoky s jinými silami a efekty a každý může umět jen 4 naráz. V partě smí mít trenér jen 6 pokémonů. Různí pokémoni mají různé typy a to jim dává výhody nebo nevýhody, proti určitým typům útoků. Komplexně tak vznikají zajímavá strategická hra, kde je třeba si vytvořit vyrovnanou. Jakýmsi cílem hry je porazit nejlepší trenéry v Pokémonové lize a získat všechny známé pokémony.

Pokémoni jsou ve hře zcela nesmrtelní – po porážce upadnou do bezvědomí a mohou být vyléčeni v Pokémonním středisku, specializovaném lékařském zařízení. Hra je celkově koncipována tak, že herní příběh nelze prohrát, zkušený hráč ho jen může dokončit rychleji.

U nás se prodávají anglické verze her, hry nikdy nebyly překládány do českého jazyka. Oproti tomu některé národy, jako Francie nebo Německo si překládají nejen hry, ale i jména jednotlivých pokémonů.

Multiplayer

Hry nabízejí možnost bojovat s reálnými protihráči pomocí propojení herních konzolí kabelem, infračerveným portem, wireless adaptérem nebo bezdrátově za použití Wi-Fi. Tímto způsobem lze mezi hráči i pokémony vyměňovat.

Výměna pokémonů

V jedné hře z Game Boy edicí není možné chytit všechny pokémony, které hra obsahuje, ale je nutné pokémony vyměňovat mezi ostatními verzemi. Druhá generace umožňovala měnit pokémony s první generací a byl to jediný způsob, jak některé získat. Mezi třetí a čtvrtou generací je možný pouze jednosměrný přesun (nikoli výměna, jak tomu bylo v předchozím případě) a to ze starší do novější, vždy po šesti pokémonech. Ti nejvzácnější pokémoni (Mew, Celebi, Deoxys…) se ve většině her dají chytit jedině v původních (japonských) verzích a jinde (USA, Evropa, Austrálie) je lze získat od Nintenda jako výhra některé z jejich turnajů, v kině u příležitosti vydání filmu.

U nás se dají získat z ciziny dovezených bonus disků a e-karet. Tuto možnost poskytují pro veřejnost některé turnaje, jako například Mistrovství ČR v Pokémonu.

Generace her

Každá další generace hry obsahuje větší počet pokémonů. Obvykle se počítá celkový počet druhů pokémonů, protože tak jsou zapsáni v Pokédexu. V další generaci ovšem přibývají jak zcela noví Pokémoni, tak nové evoluce existujících pokémonů, někdy i před-evoluce, tedy Pokémon, který byl v předchozí generaci her základní evolucí, je nyní výsledek evoluce jiného tzv. baby Pokémona.

První generace Druhá generace Třetí generace Čtvrtá generace Pátá generace Šestá generace Sedmá generace Ostatní elektronické hry

Existuje ještě jeden druh pokémon her (které již byly vypsány i výše) – jedná se o hry na „velké“ Nintendo konzole (Nintendo 64, GameCube a Wii). Tyto hry nejsou přímo klasickými RPG, nýbrž jen možností si zasoupeřit v aréně ve 3D a využít při tom pokémony z RPG her pro Game Boy. Nejnovější hry na DS podobným způsobem fungují s hrou pro Pokémon Battle Revolution na Nintendo Wii.

Odkazy

Reference

  1. The ABC Book, A Pronunciation Guide . NLS/BPH . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-01-12. (anglicky) 
  2. Sora Ltd. Super Smash Bros. Brawl. Wii: Nintendo, 2008-03-09. (anglicky) 
  3. IAC. Pokemon . Dictionary.com . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-28. (anglicky) 
  4. Company History . ポケットモンスターオフィシャルサイト (The Pokémon Company) . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-08-14. (anglicky) 
  5. http://prehistoricbeastoftheweek.blogspot.com/2016/02/the-paleontology-behind-pokemon.html

Související články

Externí odkazy

Portály: Anime a manga | Televize