V dnešním světě se Pentimenti stalo tématem rostoucího zájmu širokého spektra společnosti. S pokrokem technologie a globalizace nabyla Pentimenti nebývalého významu v různých oblastech, od politiky po kulturu, ekonomiku a společnost obecně. Důležitost porozumění a analýzy Pentimenti spočívá v jeho dopadu na různé dimenze každodenního života, stejně jako v jeho implikaci v budoucnosti lidstva. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Pentimenti a prozkoumáme jeho vliv na dnešní svět.
Pentimenti, (pl.), sing. pentimento (it. pentimento – změna úmyslu, lat. paenitére – litovat) ve výtvarném umění znamená změnu záměru umělce během práce na obraze. Původní kresba nebo malba je překryta dalšími vrstvami malby stejného stáří. U přemalby se nejedná o retušování, ale obvykle drobnou změnu kompozice nebo posun původní představy během tvůrčího procesu.
Pentimenti mohou zůstat částečně viditelné, často je však odhalí pouze moderní metody jako rentgenová analýza nebo zobrazení v infračerveném spektru. Je tak možné dobře identifikovat některé běžně používané pigmenty jako olověná běloba (rentgenové záření) nebo uhel (infračervené záření). Někdy je možno zviditelněním nejstarší vrstvy přesněji určit stáří obrazu, odhalit mladší restaurátorské zásahy nebo stanovit, že se jedná o kopii původního díla.[1]
Pentimenti jsou pomocným důkazem autorské pravosti díla a jsou typické např. pro obrazy Petra Brandla[2] nebo Rembrandta.
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pentimento na anglické Wikipedii a Pentimenti na německé Wikipedii.