Peklo (rybník v Polné)

V dnešním světě je Peklo (rybník v Polné) neustále diskutované téma, které se týká lidí všech věkových kategorií a ve všech částech světa. Jeho dopad nezůstane bez povšimnutí a jeho význam je nepopiratelný v různých aspektech každodenního života. Jak na osobní, tak na profesionální úrovni, Peklo (rybník v Polné) vyvolal diskusi, byl předmětem studia a vzbudil zájem mnoha odborníků. V průběhu historie se Peklo (rybník v Polné) vyvíjel a přizpůsoboval společenským, politickým a technologickým změnám, což významně ovlivnilo způsob, jakým čelíme výzvám současnosti i budoucnosti. V tomto článku do hloubky prozkoumáme dopad Peklo (rybník v Polné) a analyzujeme jeho vliv v různých kontextech s cílem lépe porozumět jeho důležitosti a důsledkům, které má pro dnešní společnost.

Peklo
Rybník Peklo
Rybník Peklo
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKraj Vysočina
OkresJihlava
Peklo
Peklo
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha16,0 ha
Ostatní
Typrybník
Přítok vodyŠlapanka, Zhořský potok
Odtok vodyŠlapanka
SídlaPolná
DIBAVOD ID109010460001.0
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peklo je rybník v Polné v okrese Jihlava. Nachází se na soutoku Šlapanky a Zhořského potoka. Má rozlohu 16 ha a je dlouhý skoro jeden kilometr.[1] Nachází se zde sportovně rekreační areál.

Název pravděpodobně získal podle tehdy nevzhledného a ponurého mokřinatého místa, ve kterém se stékaly oba vodní toky s Ochozským potokem.[2] Slované tato místa považovali za posvátná, údajně zde zpopelňovali své zemřelé, obřadní prostor nazývali „peklem“.

Největší vodní plocha na Polensku vznikla v letech 1479–1482 na soutoku Jamenského a Zhořského potoka. Založen byl rozkazem Viktorina z Kunštátu, sloužil i jako obrana města, neboť ze dvou stran obklopoval hrad a městské hradby. Po jeho hrázi vedla tzv. Uherská obchodní cesta. V současnosti se používá jako součást rekreačního a sportovního areálu.

K rybníku se váže několik pověstí, nejznámější z nich „O direktoru Khautzovi“ se stala součástí seriálu Putování za českými čerty z roku 2004.

Reference

  1. PRCHAL, Jan. Rybník Peklo . Jan Prchal, 2013-04-28 . Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Prchal, Jan:Polná. Historické město roku 2006, str. 29

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Peklo na Wikimedia Commons