Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov

V dnešní době se Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov stalo tématem velkého významu ve společnosti. Postupem času přitahuje stále větší pozornost odborníků i laické veřejnosti. Tento fenomén vyvolal širokou diskusi v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Ukázalo se, že Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov má významný dopad na životy lidí a jeho vliv se stále rozšiřuje. V tomto článku důkladně prozkoumáme důležitost Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov a probereme jeho důsledky v různých kontextech.

Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov (latinsky Pontificium Consilium de Spirituali Migrantium atque Itinerantium Cura) je jedním z dikasterií římské kurie.

Rada se věnuje lidem, kteří vzhledem ke svému způsobu života nespadají do tradičních církevních struktur. Jde například o přistěhovalce, uprchlíky, námořníky a rybáře, řidiče kamionů, pracovníky leteckých společností apod. Věnuje se rovněž pastoraci kočovných národů, například Romů.

V roce 1970 papež Pavel VI. zřídil papežskou komisi pro pastoraci migrantů a cestujících. Papež Jan Pavel II. v rámci reformy kurie povýšil komisi na úroveň papežské rady a dal jí současný název. Od roku 2009 je prefektem rady Antonio Maria Vegliò.

Zrušení

Dne 17. srpna 2016 zřídil papež František nové Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, do nějž byla tato papežská rada včleněna a zanikla k 1. lednu 2017[1].

Poznámky

  1. motu proprio Humanam progressionem, Řím 17. srpna 2016. České znění na stránkách církev.cz: Humanam progressionem česky

Externí odkazy