Pallo

V tomto článku o Pallo prozkoumáme různé aspekty související s tímto tématem, které je dnes tak relevantní. V následujících řádcích budeme analyzovat jeho původ, jeho vývoj v čase a jeho dopad na společnost. Prozkoumáme také různé pohledy a názory na Pallo a také jeho význam v současnosti a budoucnosti. Tento článek se snaží poskytnout přehled a úplný přehled o Pallo s cílem poskytnout čtenářům hlubší pochopení tohoto tématu a jeho důsledků v různých oblastech.

Pallo
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška106 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00 (standardní čas)
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Pallo
Pallo
Správa
Vznik1828
PSČ89430
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pallo, česky a slovensky také Palov[1] nebo Pavlovo, ukrajinsky Палло, dříve také Павлово, maďarsky Palló, je etnicky většinově[2] maďarská ves na Ukrajině, v Zakarpatské oblasti, v okrese Užhorod, v surtské vesnické komunitě. Je částí obce Haloč.[3]

Historie

Do podepsání Trianonské smlouvy byla ves součástí Uherska, poté byla součástí Československa. Ves byla za první československé republiky vedena pod názvem Palov; byla součástí okresu Kráľovský Chlmec, který byl součástí Země Slovenské.[1] V roce 1930 zde žilo 498 obyvatel.[1] V roce 1938 byla v důsledku první vídeňské arbitráže přičleněna k Maďarsku.[1] Od roku 1945 byla součástí Sovětského svazu, resp. Ukrajinské sovětské socialistické republiky; nakonec od roku 1991 je součástí samostatné Ukrajiny.

Doprava

Ve vsi je na hranicích se Slovenskem kontrolní stanoviště Pavlovo. Do roku 1945 vedla do slovenské obce Maťovské Vojkovce silnice, nyní je uzavřena ostnatým drátem ze sovětské éry.

Okolo vesnice vede železniční trať Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany (– Užhorod), na které je hraniční železniční přechod mezi Slovenskem a Ukrajinou (pro nákladní dopravu) s názvem Maťovské Vojkovce - Pavlovo.[4]

Osobnosti

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Палло (Україна) na ukrajinské Wikipedii.

  1. a b c d Seznam obcí a okresů republiky Česko-Slovenské, které byly připojeny k Německu, Maďarsku a Polsku (Stav ke dni 28. listopadu 1938). Praha. 1938. : Dostupné online. S. 18. 
  2. LAJOS, Mihály. „Zsákutca” – elöregedő lakossággal. Kárpátalja hetilap . Kárpátalja Kft., 2012-02-10 . Dostupné online. (maďarsky) 
  3. Сюртівська громада - Закарпатська область,. gromada.info . . Dostupné online. 
  4. Hraničné priechody, Ministerstvo vnútra SR - Polícia. www.minv.sk . . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy