Oxid plutoničitý

V článku Oxid plutoničitý budeme zkoumat téma, které vyvolalo zájem a diskusi v různých sférách společnosti. Postupem času se Oxid plutoničitý ukázalo jako postava/téma/datum relevantní a důležité s mnoha aspekty a aspekty, které si zaslouží být prozkoumány do hloubky. Od svého dopadu na populární kulturu až po jeho důsledky v sociální sféře, Oxid plutoničitý byl předmětem analýzy a úvah odborníků i fanoušků. Během tohoto článku podrobně prozkoumáme různé aspekty související s Oxid plutoničitý s cílem poskytnout komplexní a obohacující pohled na toto téma.

Oxid plutoničitý
Krystalová struktura
Krystalová struktura
Oxid plutoničitý
Oxid plutoničitý
Obecné
Systematický názevoxid plutoničitý
Anglický názevPlutonium(IV) oxide
Sumární vzorecPuO2
Vzhledžlutohnědá pevná látka
Identifikace
Registrační číslo CAS12059-95-9
PubChem9795444
Vlastnosti
Molární hmotnost276,06 g/mol
Teplota tání2400 °C
Teplota varu2800 °C
Hustota11,5 g/cm3
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oxid plutoničitý je chemická sloučenina s vzorcem PuO2. Tato pevná látka s vysokým bodem tání je hlavní sloučeninou plutonia. Může se lišit v barvě od žluté po olivově zelenou v závislosti na velikosti částic, teplotě a způsobu výroby.[1]

Struktura

Oxid plutoničitý se používá jako palivo pro kosmické sondy. Například 238PuO2 byl použit jako palivo pro sondu New Horizons na cestě k Plutu, nebo Voyager 1 na cestě do hlubokého vesmíru, sondě se díky tomu podařilo překonat v roce 2012 Heliosféru. Elektřina se z něj získává pomocí radioizotopových termoelektrických generátorů neboli RTG.

Reference

  1. Zpracování kyseliny dusičné. arq.lanl.gov. Laboratoř Los Alamos. /AQarchive/3rdQuarter08/page3.shtml Dostupné online. 

Externí odkazy