Ovčín

V současnosti je Ovčín tématem, které upoutalo pozornost velkého množství lidí po celém světě. S rozvojem technologií a sociálních sítí roste zájem o Ovčín a stává se opakujícím se tématem konverzace v dnešní společnosti. Ať už kvůli svému dopadu na každodenní život, historickému významu nebo významu v různých oblastech, Ovčín se stal všudypřítomným prvkem v našich životech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Ovčín a jeho vliv na dnešní svět.

Tento článek je o prostoru pro ustájení ovcí. Další významy jsou uvedeny na stránce Ovčín (rozcestník).
Ovčín v Metylovicích

Ovčín (též ovčírna, řídce ovčinec) je název prostoru, který slouží k ustájení ovcí. Obvykle se jedná o roubený či zděný chlév, který se nachází na statku či v jiném hospodářském stavení.

Na českých vesnicích stávaly ovčíny ve staveních obvykle za špýcharem proti chlévům koní a hovězího dobytka, jindy na konci stavení, popřípadě jinde. Uvnitř ovčince bývaly nejméně dva oddělené prostory (pro staré ovce a mladý chov). Nad nimi bývala ukládána píce.

Po většinovém zániku chovu ovcí se ovčíny často měnily v nejrůznější dílny, skladiště, chlívky, řezárny ap.[1]

Horské stavby určené pro chov ovcí bývají také někdy označovány slovem salaš, či nesprávně slovem koliba.

Reference

  1. Václav Frolec, Josef Vařeka: Encyklopedie Lidová architektura, Státní nakladatelství lidové architektury, Praha 1983, str. 151

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu ovčín na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo ovčín ve Wikislovníku