Orangutani

V dnešní době je Orangutani téma, které ve společnosti získalo velký význam. S rozvojem technologií a globalizací se Orangutani stal klíčovým bodem diskuse v různých oblastech, od politiky po populární kulturu. Vzhledem k tomu, že Orangutani je i nadále středem zájmu, kolem tohoto tématu se stále více diskutuje. Navzdory jeho důležitosti však o Orangutani stále existuje mnoho neznámých a protichůdných názorů, a proto je nutné se tímto problémem podrobně zabývat a analyzovat jeho různé aspekty a perspektivy. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Orangutani a jeho dopad na dnešní společnost.

Jak číst taxoboxOrangutani
alternativní popis obrázku chybí
Orangutan sumaterský (Pongo abelii)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďhominidé (Hominidae)
Podčeleďorangutani (Ponginae)
Elliot, 1912
Sesterská skupina
Homininae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orangutani (Ponginae) je podčeleď hominidů (Hominidae). V současnosti je zastoupena třemi druhy: orangutanem sumaterským (Pongo abelii), orangutanem bornejským (Pongo pygmaeus) a orangutanem tapanulijským (Pongo tapanuliensis).[1][2]. Mezinárodní svaz ochrany přírody tyto druhy řadí mezi kriticky ohrožené.

Orangutani se od ostatních hominidů oddělili před asi 13 až 16 miliony lety v období miocénu.[3] Bazální linii orangutanů pravděpodobně představuje skupina Sivapithecini.[4] Zřejmě nejznámější druh fosilního orangutana byl Sivapithecus, který v několika druzích osídlil především oblast východní Asie. Blízkým příbuzným moderních orangutanů byl Lufengpithecus, jehož kraniální pozůstatky byly objeveny z pozdního čínského miocénu, a také thajský Khoratpithecus. [3]

Taxonomie

Ponginae

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ponginae na anglické Wikipedii.

  1. a b NATER, Alexander, et al.. Morphometric, Behavioral, and Genomic Evidence for a New Orangutan Species. S. 1–12. Current Biology . Elsevier Inc., 2. listopad 2017. Svazek 27, s. 1–12. Online před tiskem. Dostupné online. PDF . ISSN 0960-9822. doi:10.1016/j.cub.2017.09.047. (anglicky) 
  2. ČTK. Na Sumatře objevili nový druh orangutana. Novinky.cz . Borgis, 3. listopad 2017. Dostupné online. 
  3. a b BENTON, Michael. Vertebrate palaeontology. 4. vyd. : Blackwell Publishers, 2005. Dostupné online. S. 412. (anglicky) 
  4. POUGH, F. Harvey; JANIS, Christine M.; HEISER, John B. Vertebrate Life. 9. vyd. : Pearson, 2005. 729 s. Dostupné online. S. 593. (anglicky) 

Externí odkazy