Open Food Facts

V dnešním článku se budeme věnovat tématu Open Food Facts, problému, který v poslední době vyvolal velký zájem a diskusi. Open Food Facts upoutal pozornost lidí z různých prostředí, od odborníků v oboru až po ty, kteří toto téma teprve začínají zkoumat. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a úhly pohledu související s Open Food Facts s cílem poskytnout komplexní a obohacující pohled na tuto záležitost. Od jeho dopadu na společnost až po jeho globální implikace se ponoříme do podrobné analýzy, která nám umožní pochopit význam a složitost Open Food Facts dnes.

Open Food Facts
Logo
Charakter stránkyCollaborative database
V jazyceMnohojazyčná
URLhttps://world.openfoodfacts.org
KomerčníNe
RegistraceVolitelně, nutná pro přispívání přes web
Licence obsahuOpen Database Licence
Database Contents License
Creative Commons Attribution/Share-Alike 3.0 (product pictures)
Datum spuštění19. května 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Open Food Facts je bezplatná online databáze potravinářských produktů z celého světa, vytvářená uživateli (crowdsourcing),[1] licencovaná pod Open Database License (ODBL)[2] s grafikou nahranou uživateli a šířenou pod Creative Commons Attribution–Share Alike license.[3]

Projekt byl spuštěn 19. května 2012 francouzským programátorem Stéphane Gigandetem[4] během Food Revolution Day, pořádaného Jamiem Oliverem.[5] Projekt získal cenu 2013 Dataconnexions Award od Etalab[6] a cenu OKFN za rok 2015 od Open Knowledge.[7]

V květnu 2016 obsahovala databáze informace o více než 80 000 výrobcích ze 141 zemí.[8]

Přehled

Stéphane Gigandet prezentuje projekt na Open World Forum v roce 2012.

Projekt sbírá data a informace o potravinách po celém světě.[1] Pro každý produkt je v databázi uložen běžný název, množství, způsob balení, značka, kategorie, místo výroby nebo zpracování, země a obchody kde je produkt v prodeji, seznam ingrediencí, stopy (pro alergie, dietní omezení nebo specifické jídelníčky), přídatné látky a informace o výživové hodnotě.

Každý přispěvatel může položky přidávat nebo editovat na základě informací uvedených na obalu.[9] Proto je většinou jako Identifikátor používán Čárový kód.[10] Mobilní aplikace umožňuje pořizovat fotografie, ze kterých pak dobrovolníci přepisují získané informace.

Díky podobnému mechanismu úprav, rozšiřování a mazání obsahu a podobné struktuře je projekt v mediích přirovnáván k Wikipedii.[5][11]

Další použití

Informace získané díky projektu jsou znovu používány různými projekty spojenými s palmovým olejem, cukrem, a původem potravin.[12]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Open Foof Facts na anglické Wikipedii.

  1. a b Who are we? . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. B.Gans. Interview des fondateurs de Openfoodfacts.org et Product-Open-Data.com . Redakce Data Publica. 11 March 2013 . Dostupné online. 
  3. Conditions d'utilisation, de contribution et de réutilisation . . Dostupné online. 
  4. BELOT, Laure. Alimentation : face aux doutes, les internautes s'organisent. Le Monde. 15 April 2013. Dostupné online . 
  5. a b PARFAIT, Audrey. Open Food Facts, nouveau site d'informations alimentaires. L'Express. 2 May 2012. Dostupné online . 
  6. Dataconnexions #4 : Découvrez les huit lauréats de cette édition! . 4 January 2013 . Dostupné online. (French) 
  7. Winners of the OKFN award to open knowledge, open data and transparency . 22 February 2015 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-05. 
  8. GIGANDET, Stéphane. Open Food Facts turns 4, 83K food products in open data! . 19 May 2016 . Dostupné online. 
  9. Mieux connaître ce que nous mangeons . 3 July 2012 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-25. 
  10. Dans l’ESS, l’ouverture des données a bien commencé : focus sur trois projets passionnants . 8 April 2013 . Dostupné online. 
  11. Open Food Facts, le wikipédia des aliments . 26 April 2013 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-07-04. 
  12. List of reuses Data.gouv.fr

Související články

Externí odkazy