Omofor

V dnešním světě se Omofor stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Od svého zrodu Omofor upoutal pozornost výzkumníků, akademiků, odborníků i široké veřejnosti. Jeho dopad byl pociťován v různých oblastech, od vědy a techniky po politiku a kulturu. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů Omofor, od jeho počátků až po jeho vliv na moderní společnost. Prostřednictvím podrobné analýzy se ponoříme do klíčových problémů kolem Omofor a nabídneme komplexní a aktuální pohled na téma nesporného významu.

Pravoslavný Arcibiskup Jiří s malým omoforem
Velký (patriarchální) omofor. (Mons. Svjatoslav Ševčuk, arcibiskup ukrajinské řeckokatolické církve).

Omofor (řecky ὠμοφόριον, církevní slovanština: омофоръ, omofor) je pruh látky, většinou bílé barvy, s vyšitými kříži. Jeho konce splývají přes svrchní oděv na hrudi a zádech. Je užíván při Božské liturgii (arci)biskupy ve východní křesťanské tradici.

Užití

Pravoslavný metropolita Rastislav při liturgii s velkým omoforem

Je prvkem liturgického oděvu v arménském, byzantském, koptském a syrském obřadu. Nosí jej pouze biskupové a během čtení Evangelia v průběhu liturgie jej odkládají jako výraz úcty ke Kristu. Původně byl tkán výhradně z ovčí vlny, symbolizující ztracenou ovci, kterou Kristus nesl na ramenou. Obdobou omoforu v západní církvi je pallium či superhumerál, nejsou však jeho hierarchickým ekvivalentem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Omofor na slovenské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Omofor na Wikimedia Commons