V tomto článku podrobně prozkoumáme téma Olympic a poskytneme hloubkovou analýzu od jeho počátků až po jeho dnešní relevanci. Ponoříme se do různých aspektů kolem Olympic a nabídneme komplexní vizi, která našim čtenářům umožní hluboce porozumět jeho důležitosti a důsledkům v různých oblastech. Prostřednictvím výzkumu, dat a svědectví se snažíme osvětlit Olympic a jeho dopad na společnost, kulturu, ekonomiku, politiku a další relevantní oblasti. Jaké faktory přispěly k vývoji Olympic v průběhu času? Jaké jsou hlavní výzvy, kterým v současnosti čelíte? Jaké jsou možné budoucí důsledky Olympic? To jsou některé z otázek, kterým se budeme v tomto článku věnovat, s cílem poskytnout úplnou a obohacující vizi tohoto tématu. Připojte se k nám na této prohlídce Olympic a objevte vše, co je třeba vědět o tomto fascinujícím tématu!
Tento článek je o české hudební skupině. O dalších významech tohoto slova pojednává článek Olympic (rozcestník).
Olympic je česká rocková hudební skupina, která vznikla v roce 1962 pod jménem Karkulka. Současný název používá od roku 1963. Hlavní osobností souboru je kytarista, zpěvák a skladatel Petr Janda, který ve skupině působí od roku 1963.
V polovině 60. let se z původní doprovodné klubové kapely pro sólové zpěváky stala klasická beatová skupina pod vedením Petra Jandy, který hrál na kytaru, zpíval i skládal písně. Kapela se postupně přeorientovala z rokenrolových standardů a coverů na vlastní originální tvorbu, její debutové albumŽelva je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbeatu.
Po slabším období, kterým si skupina prošla v první polovině 70. let dvacátého století, nastal další z vrcholů tvorby v podobě konceptuální albové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrál baskytarista Milan Broum, který do skupiny vnesl nejen moderní vidění rockové hudby, ale hlavně skvělé instrumentální výkony, o kterých přesvědčil už na svém prvním albu v sestavě Olympiku, kterým byl Marathón (1978). Později skupina koketovala i s heavy metalem, ale její nejsilnější polohou jsou melodické rockové písně s kvalitními texty a nápaditými aranžemi. Texty dodávali zejména Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba nebo Zdeněk Borovec (v období 1965–1969 byl téměř výhradním textařem člen kapely Pavel Chrastina).
V roce 2012 skupina oslavila své 50. narozeniny halovou koncertní šňůrou a vydáním kolekcí alb.[1] V květnu 2013 náhle zemřel po koncertě v Karlových Varech dlouholetý bubeník skupiny Milan Peroutka.[2] Jeho místo zaujal nový bubeník Martin Vajgl. Kapela následně v letech 2013–2015 natočila novou albovou trilogii Souhvězdí a pravidelně koncertovala v Česku i na Slovensku s programem Permanent Tour. V roce 2016 proběhlo akustické turné Plugged Unplugged a v roce 2017 Olympic v zaplněné O2 Aréně slavil 55. výročí svého vzniku. Koncert byl zaznamenán televizními kamerami pro živé DVD. V následujícím roce pak vzniklo nové album Olympiku s názvem Trilobit, které vyšlo v září 2018.
V roce 2019 kapela vedle aktuálního koncertního programu oživila materiál z prvního řadového alba Želva, který jako připomínku 50. výročí vydání původního LP představila na speciálním vzpomínkovém koncertu.
V březnu 2020 ze zdravotních důvodů odešel Jiří Valenta. Na uvolněné místo klávesáka byl vypsán konkurz. Přihlásilo se do něj více než 50 uchazečů, konkurz vyvrcholil živě přenášeným koncertem,[3] kde se představili čtyři finalisté. Vítězem konkurzu se stal Pavel Březina.[4] V červenci a srpnu 2020 skupina nahrála ve studiu Propast A nové album Kaťata, které v září 2020 vyšlo tradičně u vydavatelství Supraphon.
„Už jsme si řekli, že Trilobit je sice pěknej, ale pořád se pohybujeme v kruhu a že je třeba do toho pořádně prásknout. Koketovali jsme s myšlenkou, že natočíme opravdu tvrdou desku bez kompromisů,“ řekl Janda pro slovenský web Metalmania-Magazín.[5]
Roku 2023 Olympic odehrál turné k výročí 60 let kapely, nahráli nové znění písně „Vlak, co nikde nestaví“, turné začalo v pražské Lucerně a završeno bylo v O2 aréně.
Členové
Řazeno chronologicky podle data příchodu, tučně vyznačeni členové působící v kapele alespoň po dobu 5 let.
Současní
Petr Janda (* 1942) – vedoucí kapely, skládání písní, kytara, zpěv (1963–)
„Stejskání“ / „Back to love“ (pro Hifiklub Mimoň, 1990)
„Smečka psů“ / „Stejskání“ (1990)
„Hovoří Petr Janda a Jan Rosák“ / „Slzy tvý mámy“ (1990 - Supraphon ve spolupráci s KC Občanského fóra a GZ Loděnice pod názvem Volíme svobodu a demokracii)
„Záření“ / „Nuda na zemi“ (1992)
„Děťátko“ (1999)
„Vlak, co nikde nestaví“ (2022)
Živáky
1981 Rock'N'Roll (Artia). Pozn: V roce 1982 vyšlo znovu pod názvem Rokenrol, tentokrát výhradně pro ČSSR.
↑LANGROVÁ, Hana. Olympic oslaví padesátku: Vydali knihu a kolekci alb . 2012-11-03 . Dostupné online.
↑HNÁTEK, Václav; VEDRAL, Honza. Zemřel bubeník Olympiku Milan Peroutka. Kapela ruší nejbližší koncerty . iDNES.cz, 2013-05-04 . Dostupné online.
↑Olympic – koncert a konkurz na klávesistu (30. 5.) . mall.tv, 2020-05-30 . Dostupné online.
↑Novým hráčem na klávesy v Olympiku se stal Pavel Březina . ČTK, 2020-06-07 . Dostupné online.
↑BAJZA, Libor. Petr Janda (Olympic) – ,,Připravil jsem 17 písní a kapela vyházela vše, co smrdělo popíkem“ . Snina: Thomas Kai, 21.11.2020 . Dostupné online.
↑BERNÝ, Lukáš. Pavel Šváb, Bohumil Starka – Hvězda na vrbě . Oldies radio, 2014-08-09 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-27.