Obojí právo

Vítejte v článku Obojí právo, kde podrobně prozkoumáme všechny aspekty související s tímto tématem, které je dnes tak aktuální. V tomto článku budeme analyzovat různé úhly pohledu, nedávný výzkum, statistická data a svědectví odborníků, které nám pomohou lépe porozumět důležitosti Obojí právo v našich životech. Od jeho počátků až po jeho dopad na dnešní společnost komplexně prozkoumáme všechny dimenze Obojí právo, abychom našim čtenářům nabídli úplný a podrobný pohled na toto téma. Bez ohledu na úroveň vašich předchozích znalostí o Obojí právo je tento článek navržen tak, aby vás zaujal a obohatil vaše porozumění tomuto relevantnímu tématu.

„Váhy spravedlnosti“ – kanonické právo katolické církve

Výraz obojí právo, latinsky ius utriusque (In utroque iure doctor – doktor v obojím právu) označoval na středověkých evropských univerzitách absolventy vzdělání ve (feudálním) právním systému v oblasti práva světského (římského) a církevního (kanonického).[1]

Současnost

Z latinského označení juris utriusque doctordoktor obojího práva titul vznikl současný zkrácený titul JUDr.,[2] ale v minulosti existovalo množství dalších zkratek: JUD, IUD, DUJ, JUDr., DUI, DJU, Dr.iur.utr., Dr.jur.utr., DIU, UJD a UID.

V současné době původní titul doktora obojího práva udělují v šestiletém studiu kromě Papežské lateránské univerzity pouze univerzity ve Würzburgu a ve Fribourgu.

Reference

  1. Obojí právo . CoJeCo.cz . Dostupné online. 
  2. Obojí právo . Vševěd.cz . Dostupné online.