Norman Morrison

V tomto článku do hloubky prozkoumáme téma Norman Morrison, které je předmětem zájmu a debat v různých sférách společnosti. Norman Morrison vzbudil zájem odborníků, akademiků, odborníků i široké veřejnosti a vytvořil širokou škálu názorů a pohledů na jeho důležitost, implikace a relevanci v dnešní době. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme základní aspekty Norman Morrison, jeho dopad v různých kontextech a možné důsledky, které má pro budoucnost. Podobně se budeme věnovat různým přístupům a teoriím, které byly kolem Norman Morrison vyvinuty, s cílem nabídnout komplexní a vícerozměrnou vizi tohoto tématu.

Norman Morrison
Narození29. prosince 1933
Erie
Úmrtí2. listopadu 1965 (ve věku 31 let)
Pentagon
Příčina úmrtísebeupálení
Alma materCollege of Wooster
Povolánímírový aktivista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Norman Morrison (29. prosince 1933 Erie2. listopadu 1965 Arlington County) byl americký kvaker, který se upálil na protest proti válce ve Vietnamu.

Vystudoval náboženství na College of Wooster a žil s manželkou a třemi dětmi v Baltimore, kde pracoval jako tajemník místního náboženského sboru. Byl přesvědčeným pacifistou a otřásly jím zprávy o používání napalmu ve Vietnamu. Dne 2. listopadu 1965 přijel k budově Pentagonu a před zraky své roční dcery Emily se polil hořlavinou a zapálil přímo pod okny ministra obrany Roberta McNamary, na utrpěné popáleniny téhož dne zemřel.

Morrisonův čin se stal inspirací pro protiválečné hnutí, byl připomenut ve francouzském dokumentárním filmu Daleko od Vietnamu. Ve Vietnamu po něm byly pojmenovány ulice a vydána poštovní známka s jeho portrétem, spisovatel Tố Hữu o něm napsal oslavnou báseň.

Související články

Externí odkazy