Dnes je NoSQL téma, které zajímá široké spektrum lidí. Od odborníků na toto téma až po širokou veřejnost, NoSQL upoutal pozornost a stal se předmětem debat a úvah. S významným dopadem v různých oblastech vyvolal NoSQL širokou škálu názorů a podnítil zájem o zkoumání jeho různých aspektů. V tomto článku prozkoumáme NoSQL a jeho důsledky do hloubky s cílem osvětlit toto dnes tak aktuální téma.
NoSQL je databázový koncept, ve kterém datové úložiště i zpracování dat používají jiné prostředky než tabulková schémata tradiční relační databáze. Motivací k tomuto přístupu mohou být jednoduchost designu, horizontální i vertikální škálovatelnost a jemnější kontrola dostupnosti. Databáze bez SQL jsou často vysoce optimalizovaná úložiště typu klíč-hodnota (ne vždy). Díky odlišné struktuře ukládání dat (např. stromová, grafová) oproti RDBMS, je i algoritmická složitost pro různé operace odlišná. Obecně se vhodnost aplikace daného typu databáze liší podle řešeného problému.
Segment NoSQL databází v současnosti významně roste a prospívá především v oblasti big data a real-time webu.[1] NoSQL systémům se také občas říká „nejen SQL“ pro zdůraznění faktu, že často umožňují dotazy v SQL (či podobném) jazyce. V kontextu CAP teorému NoSQL úložiště často potlačují konzistenci ku prospěchu dostupnosti a tolerance k narušení sítě.
Bariéry k rozsáhlejšímu nasazení těchto úložišť do praxe jsou např. nepřítomnost plnohodnotné podpory transakčního modelu ACID, použití (různých) nízkoúrovňových dotazovacích jazyků, nedostatečná standardizace rozhraní a vysoké realizované investice podniků do SQL v minulosti. [2]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku NoSQL na anglické Wikipedii.