Nakládalova vila

V tomto článku se bude téma Nakládalova vila zabývat z různých pohledů a přístupů. Nakládalova vila je dnes velmi aktuální téma, které upoutalo pozornost odborníků, výzkumníků i široké veřejnosti. V průběhu historie byl Nakládalova vila předmětem četných studií, debat a úvah, které demonstrovaly důležitost pochopení jeho dopadu a dosahu. V tomto smyslu je hlavním cílem tohoto článku analyzovat různé dimenze Nakládalova vila a nabídnout komplexní přehled, který čtenářům umožní pochopit jeho význam, důsledky a možné dopady v různých oblastech společnosti. Kromě toho budou prezentovány nové výzkumy a objevy, které rozšiřují naše chápání Nakládalova vila a nabízejí aktualizovanou a obohacující vizi tohoto velmi relevantního tématu.

Nakládalova vila
Uliční průčelí vily
Uliční průčelí vily
Základní informace
Slohfunkcionalismus
Poloha
AdresaPolívkova 35, Nová Ulice, ČeskoČesko Česko
UlicePolívkova
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky34327/8-2266 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nakládalova Vila, nebo také Vila Stanislava Nakládala, je výjimečně dobře dochovaným příkladem meziválečné přísně funkcionalistické architektury. Je to nejcennější funkcionalistická památka v Olomouci. Jejím autorem je architekt Lubomír Šlapeta. Byla postavena v roce 1936 v Polívkově ulici 35. Vila je přístupná veřejnosti, protože v současnosti (2007) je ve vile lékařská ordinace.

Architektura vily

Vila je výjimečným příkladem typu tzv. bílých vil, jednoduchých (ale luxusních), kubických, bíle omítnutých staveb s plochou střechou. Průčelí do ulice je velmi jednoduše členěno pouze základními geometrickými tvary oken a dveří, jediným výstupkem na fasádě je plochá stříška nad vchodem. Zadní, zahradní průčelí je členěno více, kromě schodiště do zahrady se zde nachází nižší kubus někdejší jídelny a zimní zahrady se střešní terasou. Oplocení pozemku kolem vily a prvky zábradlí odkazují na dílo Šlapetova učitele, vratislavského architekta Hanse Scharouna. Ve vile se částečně zachovalo původní vybavení podle návrhu Lubomíra Šlapety.

Literatura

Externí odkazy