NOTAR

V dnešní době je NOTAR tématem, které ve společnosti vzbuzuje velký zájem. (Jméno osoby) je údaj, který upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého šokujícího objevu až po jeho nejnovější úspěchy, NOTAR zanechal nesmazatelnou stopu v historii. V tomto článku důkladně prozkoumáme život a dílo NOTAR, analyzujeme jeho vliv v různých oblastech a odhalíme důvody, které z něj udělaly odkaz pro budoucí generace. Připojte se k nám na této cestě objevování a obdivu k NOTAR.

MD Helicopters 520N NOTAR

NOTAR, zkratka NO TAil Rotor (žádný ocasní rotor), je relativně nový systém kompenzace kroutícího momentu od hlavního rotoru u vrtulníků vyvinutý společností McDonnell Douglas Helicopter System.

Vývoj

Vývoj systému NOTAR probíhá od roku 1975, kdy začali inženýři z Hughes Helicopters pracovat na vývoji konceptu. V prosinci 1981 poprvé vzlétli s vrtulníkem OH-6A využívajícím tento systém a v březnu roku 1986 vzlétli s mnohem těžším prototypem. V této době získala Hughes Helicopters společnost McDonnell Douglas.

Koncept

Průchod vzduchu systémem NOTAR

Koncept je založený na Coandově jevu a byl mnohokrát upravován. Nastavitelný ventilátor je uzavřený v zadní části trupu před trupovým nosníkem a je poháněn převodem od hlavního rotoru. Tento ventilátor tlačí nízkotlaký vzduch skrz dva otvory na pravé straně trupového nosníku a tím způsobuje, že zešikmení proudu od hlavního rotoru „sevře“ trupový nosník a vytvoří vztlak. Tah systému je řízen otevíráním a uzavíráním otočného krytu u konce trupového nosníku.

Výhody / Nevýhody

Výhody

  • Snižuje hlučnost
Výhodou systému NOTAR je výrazné snížení hlučnosti (vrtulníky vybavané systémem NOTAR patří mezi nejtišší certifikované vrtulníky). Až 60% hlučnosti u běžných vrtulníků je způsobeno interakcí vírů hlavního a ocasního rotoru.
  • Zvyšuje bezpečnost a spolehlivost
Nehody vrtulníků bývají často způsobeny úderem ocasního rotoru do větví stromů, drátů elektrického vedení nebo jiné překážky. Nahrazením ocasního rotoru se tedy snižuje toto riziko a umožňuje to použití vrtulníků se systémem NOTAR i blízko stromů nebo budov.
  • Omezuje vibrace
Jelikož zde není žádná interakce mezi víry hlavního a ocasního rotoru, jsou provozní vibrace minimální.

Nevýhody

  • Účinnost
Systém NOTAR není tak účinný jako ocasní rotor. Je tedy potřeba vyššího výkonu motoru.
  • Ovladatelnost
Kvůli zlepšení ovladatelnosti jsou vrtulníky se systémem NOTAR vybaveny klasickými kormidly.

Využití

MD Explorer (Německá policie)

V současné době využívají systém NOTAR tři modely vrtulníků, všechny vyráběné společností MD Helicopters:

  • MD 520N – varianta vrtulníku ze série Hughes/MD500
  • MD 600N – větší verze MD520N
  • MD Explorer – lehký vrtulník se dvěma motory a osmi sedadly

Díky nízké hlučnosti jsou tyto vrtulníky vhodné do městského prostředí. Stále více jsou využívány policií a leteckou záchrannou službou.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu NOTAR na Wikimedia Commons
  • (anglicky) MD Helicopters
  • CoCoMo - vylepšený systém, využívající turbulentní mezní vrstvu (anglicky)