Moschops

V dnešním světě je Moschops stále důležitější. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho významu v historii, jeho vlivu v profesionální oblasti nebo jeho významu v každodenním životě, Moschops upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po současný vývoj zanechal Moschops ve světě nesmazatelnou stopu a vyvolal nekonečné debaty, úvahy a studie, které se snaží pochopit jeho skutečný význam. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Moschops, od jeho počátků až po jeho dopad na moderní svět, abychom toto relevantní a fascinující téma osvětlili.

Jak číst taxoboxMoschops
Stratigrafický výskyt: Před 265 až 260 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Pravděpodobný vzhled moschopse
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
TřídaSynapsida
ŘádTherapsida
PodřádDinocephalia
RodMoschops
Binomické jméno
Moschops capensis
Broom, 1911
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moschops byl rod poměrně velkého, býložravého therapsidního plaza, který žil v období pozdního permu. Jeho fosilie byly objeveny v sedimentech souvrství Karoo v Jihoafrické republice.

Popis

Moschops byl relativně mohutný býložravec ze skupiny Dinocephalia. Byl zhruba 2,7 metru dlouhý, v kohoutku byl vysoký 1,8 metru a podle starších představ vážil až dvě tuny. Byl stavěný poměrně robustně, přesto však dosahoval odhadované hmotnosti "jen" v rozmezí 130 až 330 kilogramů.

Podle novější odborné práce, vydané v roce 2024, vážil zástupce příbuzného většího rodu Jonkeria asi 989 kg, zatímco podstatně menší zástupci rodů Moschops a Anteosaurus v obou případech vážili přibližně 400 kg.[1]

Samci měli velmi zpevněnou lebku, to asi proto, aby mohli při soubojích o samice silně vrážet protivníkovi do hlavy.[zdroj⁠?!] Byl to býložravec, který zřejmě díky své velikosti musel velkou část dne trávit žraním.[zdroj⁠?!] Díky své velikosti měl nejspíš jen málo nepřátel.

Skupina, do které tento pravěký plaz patřil, vyhynula pravděpodobně na konci triasu před 201 miliony let.[2]

Odkazy

Reference

Literatura

Externí odkazy