Tento článek se bude zabývat tématem Modrá punčocha, které v posledních letech získalo velký význam díky svému dopadu na různé aspekty společnosti. Od svého vzniku Modrá punčocha vyvolává debaty, kontroverze a je předmětem studia a výzkumu v různých oblastech. Postupem času se Modrá punčocha vyvíjel a přizpůsoboval potřebám prostředí a stal se tématem zájmu širokého spektra lidí. V tomto smyslu je důležité prozkoumat rozmanité aspekty a perspektivy, které Modrá punčocha nabízí, a také jeho důsledky na sociální, kulturní, ekonomické a politické úrovni.
Modrá punčocha je hanlivý výraz pro vzdělanou ženu, která má vlastní povolání nebo zaměstnání, zajímá se o politiku a nedbá na předepsaný společenský řád, systém nebo pořádek.[1] V Anglii v 18. století vznikl Spolek Modrých punčoch, který vedla hostitelka salónů a literární kritička Elizabeth Montagu (1718–1800), která byla nazvána „Královnou Modrých” (Queen of the Blues). Modrými punčochami tak byly označovány členky spolku mezi než byly Elizabeth Vesey (1715–1791), Hester Chapone (1727–1801) a Elizabeth Carter (1717–1806).
Původně se termín začal používat v 18. století v Anglii a označoval úředníky u soudu, kteří nosili modré punčochy. První vazbu s ženami získal v polovině 18. století, kdy se v Anglii začaly pořádat různé intelektuální setkání (obdoba salónů). Na jedno z nich byl pozván známý botanik, který dorazil v naprosto společensky nevhodném oblečení. Protože neměl dost peněz, oblékl si levné modré punčochy, namísto černých hedvábných punčoch patřících k předepsané róbě. Byl to společenský a módní skandál, v jehož důsledku se označení modré punčochy začalo přeneseně používat pro označení všech, kteří se účastnili intelektuálních debat a setkání a příliš nedbali na vnější formu. Ve vztahu k ženám se tak začalo říkat prvním bojovnicím za ženská práva.[1][2] V českém prostředí se tak říkalo také pozdějším bojovnicím za volební právo v Anglii a v Americe nazývaným „sufražetky“.