V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Modro-zelená infrastruktura. Od svých počátků až po svou relevanci dnes hraje Modro-zelená infrastruktura zásadní roli v různých aspektech společnosti. V průběhu let se Modro-zelená infrastruktura stal předmětem studia a zájmu odborníků a fanoušků, kteří se snažili odhalit jeho záhady a pochopit jeho dopad na náš každodenní život. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do historie, vývoje a významu Modro-zelená infrastruktura s cílem osvětlit toto vzrušující a relevantní téma.
Modro-zelená infrastruktura[1] či jen zelená infrastruktura je síť prvků budovaných v harmonii s přírodou nejčastěji ve městech[2] pro řešení urbanistických a klimatických problémů spadající pod urbánní ekologii. Tato infrastruktura zahrnuje vodní prvky pro zachytávání dešťové vody či její čištění. Spolu se zelenými prvky, tedy flórou, pak dokáže zvýšit biodiverzitu, kvalitu půdy a stav podzemní vody, omezit znečištění ovzduší a erozi, ušetřit energie, zmírnit mikroklima, omezit přehřívání či zmírnit riziko přívalových povodní.[3][4] Efektem více zeleně a vodních prvků je také pozitivní vliv na duševní a fyzický stav člověka.
Příkladem prvků modro-zelené infrastruktury jsou zelené střechy nebo zelené stěny, které zvyšují energetickou efektivnost staveb, slouží jako přírodní chlazení a podporují zadržování vody.[5] Mimo budovy, např. ve veřejných prostorech a na ulicích jsou to prvky jako prosakovací dlažba, zatravňovací tvárnice, travnaté pásy, průlehy, stromořadí nebo dešťové zahrady.