Mluvené slovo

V dnešním světě se Mluvené slovo stal aktuálním a zajímavým tématem pro lidi z různých oborů a profilů. Ať už jsou to výzkumníci, profesionálové, studenti nebo prostě zvědaví jednotlivci, Mluvené slovo upoutal pozornost a vyvolal debatu v různých oblastech. Od svého dopadu na společnost až po globální důsledky se Mluvené slovo ukázalo jako téma, které si zaslouží být prozkoumáno a analyzováno do hloubky. V tomto článku se ponoříme do různých dimenzí Mluvené slovo, abychom porozuměli jeho důležitosti a jeho dopadům na naši realitu.

Mluvené slovo je obecně jakékoli vyřčené tvrzení, v užším slova smyslu je používáno jako označení nahrávek nehudebních, mluvených (hraných, recitovaných).

Jako mluvené slovo se označují povídky, rozhlasové seriály, četby na pokračování, rozhlasové hry, poezie, dokumenty, publicistika, rozhovory a jiné.

Natočené mluvené slovo slouží nevidomým, ale i dalším lidem, kteří rádi poslouchají rozhlasové hry, pohádky nebo namluvený text knihy.

Nejznámějším typem mluveného slova, vedle nakladatelstvími distribuovaných audiokazet a CD s četbami (audioknihy), jsou rozhlasové hry. První vznikly již ve dvacátých letech, v Česku začaly vznikat první významnější pokusy v letech třicátých. Po stagnaci v létech okupace a stalinistického budování socialistického realismu nastal vzestup žánru v šedesátých letech.

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu mluvené slovo na Wikimedia Commons

Související články