Meziluží (přírodní památka)

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Meziluží (přírodní památka), téma, které v průběhu let vzbudilo zájem mnoha lidí. Meziluží (přírodní památka) byl předmětem mnoha studií a výzkumů a jeho relevance v průběhu času zůstala zachována. Od svého vzniku až po svůj dopad na dnešní společnost, Meziluží (přírodní památka) zanechal významnou stopu v různých aspektech každodenního života. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do různých aspektů, které činí Meziluží (přírodní památka) tak relevantním a zajímavým tématem, a prozkoumáme jeho vývoj v čase a jeho vliv v různých oblastech. Připravte se ponořit se do vzrušujícího vesmíru Meziluží (přírodní památka)!

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Meziluží
Základní informace
Vyhlášení1. srpna 1997
VyhlásilSpráva CHKO Český ráj
Zrušení18. července 2013
Nadm. výška320 – 345 m n. m.
Rozloha1,47 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
OkresJičín
UmístěníMeziluží
(k. ú. Dobšice)
Souřadnice
Meziluží
Meziluží
Další informace
Kód1865
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Meziluží zahrnuje biotop silně ohroženého vstavače obecného (Orchis morio) v sadu a pastvině na příkré stráni asi 1 km SZ od vesnice Meziluží v okrese Jičín. V roce 2013 byla ochrana území z důvodu zániku předmětu ochrany zrušena.[1]

Geologie

Lokalita se nachází ve střední části svahu mladopleistocenního širokého údolí. Na svahovinách kvádrových pískovců ze svrchního turonuconiaku leží chudé, málo mocné ilimerizované hnědé půdy.

Květena

Druhově bohatá pastvina a starý jabloňový sad je jednou ze dvou známých lokalit s výskytem vstavače obecného (Orchis morio) na území CHKO Český ráj. Na lokalitě byl zahájen v roce 1996 program jeho repatriace, jehož cílem bylo posílení stávající populace. S tímto záměrem jsou prováděny i managementová opatření. Z dalších chráněných druhů zde roste vemeník dvoulistý (Platanthea bifolia).

Zvířena

Území je zajímavé především faunou bezobratlých. V 90. letech zde byl potvrzen křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) jako na jednom ze dvou prvních míst v CHKO. Dále se zde vyskytuje okáč bojínkový (Melanargia galathea) a vřetenuška obecná (Zygaena filipendulae). Žije tu 42 převážně běžných druhů obratlovců.

Využití

Starý ovocný sad byl využíván jako pastvina pro ovce do roku 1994. V roce 2001 byla pastva opět obnovena.

Externí odkazy

Reference