Dnes je Mamut (fotoaparát) tématem, které udržuje společnost v neustálých debatách a úvahách. Od svých počátků až do současnosti je Mamut (fotoaparát) předmětem studia, obdivu a sporů. Jeho dopad na každodenní život lidí je nepopiratelný a jeho vliv v oblastech, jako je politika, kultura, technologie a vzdělávání, je evidentní. V průběhu historie se Mamut (fotoaparát) vyvíjel a přizpůsoboval potřebám a požadavkům společnosti a stal se nepostradatelným prvkem moderního života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty a perspektivy související s Mamut (fotoaparát), analyzujeme jeho důležitost, důsledky a budoucnost.
Mamut je deskový fotoaparát nadstandardních rozměrů, který vymyslel a postavil americký fotograf a vynálezce George Raymond Lawrence v roce 1900. Fotoaparát vážil 1400 liber (625 kilogramů) a exponoval fotografické desky o velikosti 8 × 4,5 stop (2,4 x 1,3 metru)[1] výrobce Cramer Isochromatic.[2] S deskou, která vážila 225 kilogramů muselo manipulovat 15 mužů.[3] Fotoaparát se tak stal největší svého typu na světě.[4]
Altonské železnice chtěly prezentovat fotografie svého luxusního vlaku Alton Limited na výstavě Exposition Universelle (1900) v Paříži. Celý vlak měl být nasnímán na jedné obří fotografii. Lawrence, najatý pro tento úkol, vymyslel a postavil pro tento účel právě tento jedinečný fotoaparát Mamut. Byly z něj zhotoveny celkem tři fotografie, které na Expo získaly cenu Grand Prix.